Eklem Ağrısı Yaşayan Kişilerin Yememesi Gereken Yiyecekler

EKLEMLERİNDE AĞRI SIZI VARSA BU GIDALARI YEME

Eklemlerde oluşan ağrıların önemli sebeplerinden bazıları eklem bölgelerinin zaman içerisinde aşınmaya uğraması ve kireçlenmesidir. Bu sebepler bazı zamanlarda iltihaplanmaya da yol açabilir. Mevcut durumda eklem ağrılarının giderilmesi için kullanılan yüzlerce ilaç ne yazık ki her insanda farklı etkiler göstermekte olup; bu ilaçların etki etmediği binlerce insan ağrılarıyla yaşamaya devam ediyor.

Sizler de eklem ağrılarınızdan mustaripseniz tükettiğiniz ürünlere dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin,

Doymuş yağ tüketiminden kaçının

Doymuş yağlar tükettiğimiz süt, peynir, tereyağı, dondurma, et ve işlenmiş et ürünlerinde bol miktarda bulunmaktadır. Bunlar hayvansal yağlardır. Doymuş yağ çeşitlerinden biri de sahip olduğu endüstriyel sıkıntılar ile bilinen palm yağıdır.

Şeker tüketmekten kaçınmalısınız, şeker sizlerin dostu değildir

Tükettiğiniz birçok katı veya sıvı gıda içerisinde şeker bulunmaktadır. Buradaki kasıt yalnızca kahve ve çay ile şeker kullanımı değildir. Bisküvi çeşitleri, meyve suları ve işlenmiş karbonhidratların içerdiği yüksek şeker içeriğine de dikkat edilmelidir. Tüm bunlar kandaki şeker seviyesinin ani dalgalanmalarına neden olacak ve eklemlerinizdeki ağrıların artmasına neden olacaktır. Şeker ihtiyacınızı lif kaynağı da olan taze meyvelerden temin etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

İşlenmiş karbonhidratlardan kaçınmalısınız

Ekmek, kraker, pirinç gibi içeriğinde beyaz un bulunan tüm karbonhidratlardan bahsediyoruz. İşlenmiş tüm ürünler besleyici değerlerinin büyük bir kısmını kaybeder. Bu nedenle dikkatli olmanızda yarar var.


-------- Sponsorlu --------

Yağda kızartma

Sebzeleri ve et ürünlerini her ne kadar yağda kızartarak tüketiyorsak da sağlığımız açısından bu tüketime dikkat etmeliyiz. Kızartma yapmak yerine bu ürünleri alüminyum folyo veya pişirme kâğıdı sererek pişirebilirsiniz.

Trans yağlardan kaçınmalısınız
Tükettiğimiz poğaça, börek veyahut fırınlardan temin ettiğimiz hemen hemen tüm yiyecekler trans yağ içermektedir. Son zamanlarda artan tüketimiyle bilinen fast food, işlenmiş atıştırmalıklar ve margarin gibi ürünlerde de bolca trans yağ bulunmaktadır.

Monosodyum glutamat
Yaptığımız yemeklere tat katması için kullandığımız tatlandırıcı kimyasallardan da kaçınmalıyız. Soya sosunda, çorbalarda, salata soslarında ve asya mutfağında oldukça fazla kullanılır.

Omega 6 yağ asitleri
Kullanımı ne kadar faydalı olsa da her şeyde olduğu gibi gereğinden fazla kullanıldığında eklem ağrılarınızı şiddetlendirebilir. Mayonezde, ayçiçeğinde, yer fıstığında, soya ve mısır gibi ürünlerin çoğunda bolca omega 6 bulunur.

Aspartam
Diyabet hastalarının kullandığı tatlandırıcı olan aspartam yapay bir tatlandırıcıdır. Ne yazık bu yapay tatlandırıcı bağışıklık sistemi ve eklemler için kötü sonuçlar doğurmaktadır.

Glüten
Glüten intoleransı hastalığına sahip insanlar dışındaki tüm insanlar da glütenden kaçınmalıdır. Glüten, bağışıklık sistemi hastalıklarına daha yatkın hale gelmenize sebep olmakla kalmaz, aynı zamanda eklemlerinize de zara verir. Sağlıklı ve daha rahat bir hayat için glütensiz beslenme alışkanlığı edinmenizde fayda var.

Eklem ağrılarınız için uyguladığınız farklı yöntemleri bizlerle paylaşmak ister misiniz? Yorumlarda buluşalım!

2 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir