Kan Hastalıklarında Gen Tedavisi

Ege Üniversitesi’nde (EÜ), çocuklarda görülen bir takım kan hastalıklarında gen tedavisi uygulanarak iyileşme sağlayacak çalışma yapıldı.

Bilgi Doktoru – EÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı, hemofili hastası çocuklarda yapılan klinik ilaç denemesinden olumlu cevap alındığını açıkladı. Sağlık Bakanlığı’ndan 2 sene önce “İyi Klinik Uygulamalar Uyum Belgesi alarak FAZ 1” aşamasında uluslararası klinik ilaç denemeleri yapabilen tek üniversite hastanesi ünvanını kazandıklarını aktarak Prof. Dr. Kavaklı, kan hastalıkları alanında yüksek teknoloji ürünü ilaçları 25-30 gönüllü çocuk ve ebeveyn katılımı ile denediklerini ve olumlu cevap aldıklarını dile getirdi.

Klinik ilaç denemelerinin tamamiyle iyileşmeyi sağlamadığını yalnız ilaç kullanımını azalttığını ve hemofili hastası çocukların yaşam kalitesini yükselttiğini aktaran Dr. Kavaklı, doğumsal kan hastalıklarının yalnız “gen tedavisi” ile tamamiyle iyileşebileceğini açıkladı.

Gen tedavisi için yeterli uzman ekibe sahip olduklarını belirten Prof. Dr. Kavaklı, ABD ve İngiltere’deki gen tedavi merkezleriyle ortak proje yürüttüklerini de sözlerine ekledi.

İlk Aşamada 4 çocuk Amerika’ya Gönderiliyor

Gen tedavisinin önce ABD ve İngiltere’de başladığını belirten Prof. Kavaklı, “Bizim hastalarımız da ABD’ye gidecek. Hastalarımızın Sağlık Bakanlığı izin ile vize işlemleri sürüyor” dedi.


-------- Sponsorlu --------

ABD’deki gen tedavisinin sonrasında hastaların Türkiye’ye döneceğini kaydeden Kaan Kavaklı, süreci şu şekilde kısacasıdi: “Tedavinin sonrasında Ege Üniversitesi olarak izleme yapacağız. Bir sonraki etapta gen tedavisini burada yapacak duruma geleceğiz. Bu, çok yeni bir çalışma. ABD ve İngiltere haricinde uygulanamıyor. Biz gen tedavisi için materyal istedik, zira yapacak durumdayız. Fakat henüz ilacın yurt dışına verilmiyor. İlk aşamada tabip yapacağız ardından biz uygulayacağız. Bu aşama 1-2 sene bulacak.”

Gen tedavisinin tek doz ilaçla tamamiyle iyileşme sağlayacağının altını çizen Kaan Kavaklı, “Bu tedaviyi Ege Üniversitesi’nde yapmak üzere kendimizi konumlandırdık. Belgemizi aldık. Tüm tedaviyi burada yapma bilgi ve birikimimiz var” dedi.

Hemofilide olumlu cevap almışlardı

Ege Üniversitesi, ABD ve Avrupa’daki az sayıda merkezde yapılan klinik denemeler kapsamında 15 kişilik profesyonel ekiple uzmanlaştıkları “kan hastalıkları” alanında uluslararası projelere katılıyor.

Yüksek teknoloji ürünü ilaçları 25-30 gönüllü çocuk ve ebeveyn katılımı ile deneyen ekip, hemofili hastası çocuklarda yapılan klinik ilaç denemesinden olumlu cevap almıştı.

Çalışmalar neticesi hemofili hastalarının haftada 3-4 defa kullanması gereken ilaç periyodu 1-2’ye düşürülmüş, hasta çocukların hayat refahları yükseltilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir