Relaktasyon Yöntemi

Sağlık Bakanlığı anne sütü denetimcisi Öztürk, bebeğin süt kanallarını uyarması ile tekrar süt üretimine imkan tanıyan “Relaktasyon” tekniği ile sütü kesilen annelerin tekrar emzirebileceğini açıkladı.

Bilgi Doktoru – Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hemşire olarak görev yapan Sağlık Bakanlığı anne sütü denetimcisi Seval Öztürk, yaptığı açıklamalarda, doğum ardından anne ve bebek buluşmasının hemen olmasının ve tensel temasın önemine işaret etti.

Tüm gayretlere rağmen anne sütünün kesilebildiğini dile getiren Öztürk, “Annenin bir takım sebeplere bağlı yaşadığı gerilim de sütün kesilmesine sebep olan faktörlerden biridir. Yeni doğum yapan annelerin en büyük endişelerinden bir tanesi de strese bağlı sütün kesilmesidir” dedi.

Öztürk, bu şekilde talihsizlikler yaşayan annelerin sütünün yeniden oluşturulmasının artık mümkün olduğunu, bunun için “Relaktasyon” ismi verilen tekniğe müracaat edildiğini dile getirere, şu bilgileri aktardı:


-------- Sponsorlu --------

Relaktasyon ile Anne Sütünün Kesilmesine Çare

“Sütü kesilen annenin bebeğini tekrar emzirebilmesi mümkün. Ama bunun için uzmanların önerilerine harfiyen uyması, işbirliği yapması ve sabırlı davranması lazım. Aslında teknikle bebeği annenin göğsünü emmesi için kandırıyoruz. Silikon beslenme sondasını annesinin göğüs ucuna bağlıyoruz. Enjektörle üstten mama veriyoruz. Bebek sütün annesinin göğsünden geldiğini zannederek emmeye başlıyor. Böylece süt kanalları uyarılıyor ve tekrar süt üretimi başlıyor. Bunu 7 gün süreyle bebeğin beslenmesi gereken her 3 saatte bir tekrarlıyoruz. 2-3 gün ardından damla damla, 3’üncü gün sonunda her iki göğüsten de süt gelmeye başlıyor. 1 hafta, 10 gün içinde her şey normale dönüyor.”

Bu teknikle sütü kesildikten sonra bebeğini yeniden emzirmeye başlayan birden fazla anne olduğunun altını çizen Öztürk, bu tür problem yaşayan annelerin umutsuzluğa kapılmamaları gerektiğini söyledi ve konudan haberdar olmalarını istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir