Pirinç Sütü (Sübyesi) Nasıl Yapılır

Bebeklere özel yapabileceğiniz pirinç sütü tariflerini paylaşıyoruz.

İnek sütü alerjisi ile glüten intoleransı olanların dondurmalarda, unlu gıdalarda, muhallebi ve çorbalarda inek sütüne alternatif olarak kullanabilecek besinleri Bilgi Doktoru okurlarına sunuyoruz.

Bebekler İçin Pirinç sütü (sübyesi) Nasıl Yapılır – 6 ay ve sonrası için

Malzemeleri;
1 su bardağı esmer ya da beyaz kırık pirinç ( beyaz yada siyah olması sizin tercihiniz )
Bir miktar su

Nasıl Yapılır;
Kırık pirinçleri 4 kez ılık su ile yıkayın. Daha sonra derin bir kap içerisine alınır ve üzerine geçecek kadar bir gece suda bekletin. Sabah olunca üstündeki suyu hiç karıştırılmadan dökün. Parçalayıcı bir robot kullanarak kap içerisindeki pirinç pürüzsüz bir kıvam alıncaya dek parçalayın. İnce bir elekten geçirilerek kullanılır. Eskilerin kullandığı adıyla pirinç sübyesi, günümüzde ise kullanılan adı ile pirinç sütünüz hazırdır.

Pirinç sütü (sübyesi) – 6 ay ve sonrası

Malzeme;
1 su bardağı beyaz yada esmer  pirinç
4 su bardağı sıcak su


-------- Sponsorlu --------

Yapılışı;
Pirinci 2 – 3 dakika orta ateşte devamlı karıştırarak pişiriyoruz. Bunu yapmaktaki amacımız; pirinçte bulunan nişastanın ve kokusunun giderilmesini sağlamaktır. Daha sonra pirinci derin bir kabın içerisine alıp üzerine 4 su bardağı sıcak su ilave edin. Parçalayıcı robottan yaklaşık 5 dakika geçirin. İnce bir elek kullanarak robotta çekilmiş olan pirinçli suyu süzün. Eleğin altında kalan kısmı pirinç sütü olarak keklerde, kurabiyelerde, dondurmalarda ve çorbalarda kullanabilirsiniz.

Diyetisyen Figen Fişekçi Üvez’in diyor ki;

Pirinç içerisinde glüten içermemesi sebebiyle glüten hassasiyeti olan çocuklarda önemlidir. Pirinç sütü inek sütü alerjisi bulunan çocuklar için güzel bir alternatif olarak kullanılabilir. Ancak süte muadil olarak düşünülmemesi gerekiyor.

Pirinç sütü, inek sütündeki besin değerlerini içermemektedir. Pirinç sütü kek, kurabiye ve unlu malzemeler ile birlikte kullanıldığında inek sütünün oluşturduğu dokuyu ve tadı veriyor. Bu sebeple inek sütü alerjisi olanlar unlu gıdalarda, dondurmalarda, çorbalarda ve muhallebilerde inek sütüne alternatif olarak kullanabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir