Salça Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Salçanın Küflenmemesi İçin Ne Yapılmalı?

Çoğunlukla marketten alınan salçalar daha çabuk küflenir ya da bozulur. Ev yapımı salçayı şehirde bulmak ya da üretmek oldukça zordur. Eğer hazır alıp kullandığımız salçaların bozulmasını önlemek istiyorsanız sizlerle oldukça basit birkaç yöntemden bahsedeceğiz.

Salçada Bulunan Fazla Suyu Uzaklaştırın: Hazır salçaların içerdiği su miktarı fazladır. Bu suyu uzaklaştırmak için ya 70 derecedeki fırın içerisinde (fırının kapağının çok az açık olmasına dikkat edin) salçayı 30 dakika ya da 1 saat aralıklı karıştırarak bekleyin ya da salçanın üzerini tülbentle kapatıp güneş gören bir yerde bekletin.


-------- Sponsorlu --------

Salçanın Hava Almasını Engelleyin: Salçayı cam kavanozda saklamaya dikkat edin. Salçaları hızlıca tüketeceğiniz küçük kavanozlarda saklamaya özen göstermelisiniz.

Salçaya Ekleme Yapabilirsiniz: Salçanın uzun süre korunmasını sağlamak için tuz, zerdeçal, kekik, nane ekleyerek küflenmenin önüne geçebilirsiniz.

Salçanın Isısını Düşürün: Saydığımız yöntemlerin arasından en etkili yöntem demek yanlış olmaz. Salçanın küflenmesini önlemek için derin dondurucu ya da buzlukta muhafaza edin.

Bunların dışında salçayı alırken temiz kaşık kullanmaya özen gösterin.

Sizler de salçalarınızı saklarken kullandığınız metodları bizlerle paylaşın.

2 YORUM

  1. Seyhan Hanım

    Kavanozdaki salçanın üstüne hava almayacak şekilde oda sıcaklığında sıvı olan yağ dökülebilir. Biz Ege’de bu şekilde zeytin yağıyla örteriz üstünü.

  2. Nurten

    Salçamı kendim yaparım. Ancak marketten almak zorunda kalırsam bol zeytinyağı ile veya zeytinyağı çiçek yağı karışımında hemen biraz kavurur cam kavanoza doldurur öyle saklarım yemeklerime mantıma burdan kullanırım çokta pratik oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir