Telomerleri Uzatarak 200 Yıl Yaşamak

Dr. Erdal KARAÖZ; insanların gelecekte 200 yıl yaşamalarının mümkün olduğunu belirtti.

Dr. Karaöz, ölümsüzlüğün mümkün olmayacağını, fakat gelecekte insanların 200 sene yaşayabileceğini ifade etti.

Bartın Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Kulübü (BÜBAK) tarafından Kök Hücre ve Güncel Gen Tedavileri konulu bir konferans verildi. Üniversitenin konferans salonunda gerçekleştirilen etkinliğe Prof. Dr. Erdal Karaöz konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye’nin hem kök hücre çalışmalarını yapan hem de uygulamalarının gerçekleştiği merkezin başında olan Dr. Karaöz, yaptığı sunuda kök hücrelerin geçmiişi, bugünü ve geleceği ile ilgili bilgi verdi.

Robotik Cerrahi ile Uzaktan Ameliyat

Dr. Karaöz, teknolojideki hızlı gelişimin tıp dünyasına da etkili şekilde yansıdığının altını çizerek, ameliyatların artık robotik cerrahiyle yapıldığını söyledi.


-------- Sponsorlu --------

Teknolojinin olağanüstü geliştiğini aktaran Karaöz, şu şekilde konuştu: “Tıpta görüntüleme sistemleri olağanüstü değişiyor. Cerrahi sistemler olağanüstü gelişti. Az kesik ve daha az kanama ile hastayı hızlıca taburcu edebileceğiz. Artık robotik cerrahi diye adlandırdığımız bir olguya doğru gittik. Bu cerrahi tekniğiyle hekimler ellerinde neşter olmadan robotlar vasıtasıyla ameliyat yapabiliyor. Bugün ABD’de bir cerrah robotun başında oturup, Türkiye’deki bir hastanedeki hastayı tedavi edebilecek durumdadır.”

TELOMER PARÇASI

Tıp alanında yaşanan gelişmelerle insan ömrünün uzadığını ifade eden Dr. Karaöz, şöyle dedi: “Bizim hücrelerimizin uç yerlerinde telomer isimli bir parça mevcut. Telomerler her bölünme yaşandığında kesiliyor. Bittiği zaman bizim somatik hücrelerimiz bu telomeri yerine koyamıyor. Kök hücreyi bu telomerden değişik kılan, bu kısalan hücreyi enzim aktivitesiyle yerine koyuyor. Uzun yaşamayı sağlamak da bu telomerin uzatılmasını önlemekten geçiyor. Ben bunun tamamiyle gerçekleşeceğine ve ölümsüzlüğün mümlün olabileceğine inanmıyorum. Fakat, gelecekte insanlar ortalama 200 yıl yaşayabilecek. Biz bunu göremeyeceğiz ancak bunun olacağına inanıyorum. Yaklaşık yaşam süresinin gün geçtikçe artması da bunu göstermektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir