İncir Çekirdeği Yağının Faydaları (Omega 3-6-9 Deposu)

İNCİRİN ÇEKİRDEĞİNİN YAĞI ELDE EDİLDİ

Aydın ilimizde Mucit İş Adamları Platformu girişimiyle üniversite laboratuvarında yapılan çalışma ve analizlerde, Türkiye’nin ihracatında dünyada 1 numara olduğu incir meyvesinin çekirdeğin yağı elde edildi.

Platformu kurucusu olan Şimşek: “İncirin çekirdeğini ayrıştırarak elde ettiğimiz yağda, balıklarda bile rastlanılamayan seviyede % 40 omega 3, % 30 omega 6 ve % 17 omega 9 bulunduğunu meydana çıkarttık.

 

İNCİR YAĞI D VİTAMİNİ ve OMEGA 3-6-9 Deposudur

D vitamini şeklinde de dünyada şimdiye kadar rastlanmamış en yüksek oranın olduğunu tespit edildi.”

“İncirin çekirdeğinden elde edilen yağın ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılmaya başlanması, bu ürüne yönelik ilg, alaka ve isteği daha da çoğaltacaktır.

Bu bakımdan bakıldığında Türkiye’nin ihracatının 1 milyar dolarları aşacağını bekliyoruz.”

 

Aydında İncir Çekirdeği Yağı Faydaları Bulundu

Aydın ilinde, tarımsal ürünlerin geliştirilmesi için bilimsel araştırmalar yapan Mucit İş Adamları Platformu’nun (MUTİAP) girişimi sonucu, Türkiye’nin ihracatında dünyada en iyi olduğumuz incirin çekirdeğinin yağı çıkarıldı.

Üniversitelerin laboratuvarlarındaki analizlerde, yağda yüksek miktarda omega 3, 6 ve 9 ile D vitamini bulunduğu tespit edildi.

MUTİAP kurucusu Mehmet Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamalarda, sağlıklı hayata etkileri bilinen incir ve zeytin ile ilgili çeşitli çalışma ve araştırmalar yaptıklarını açıkladı.

Antik dönemlerden günümüze ciddi bir ürün olarak kabul ettiğimiz incirin, madeni paralarda fotoğrafının basıldığını, kutsal kitaplarda bulunduğunu anımsatan Şimşek, bu ürünün bağışıklık sistemini kuvvetlendireceğinin ve çeşitli rahatsızlıkları iyileştirdiğinin toplum arasında da bilindiğini söyledi.


-------- Sponsorlu --------

Mehmet Şimşek, Ege Üniversitesi İlaç Geliştirme ve Farmokokinetik Araştırma Uygulama Merkezi Laboratvuarı’nda incir çekirdeğini ayırarak elde edilen yağda çeşitli testler yapıldığını ve enteresan neticelere ulaşıldığını söyleyerek, “Yağda, balıklarda bile rastlanılmayan düzeyde % 40 omega 3, % 30 omega 6 ve % 17 omega 9 bulunduğu tespit edilmiştir.

 

İncir Çekirdeğinin Yağı Doğal Bir İlaçtır

İncir yağının kısa bir süre içerisinde “balık yağı hapı” şeklinde tüketilebileceğini, ilaç sektörünün yanı sıra kozmetik sektöründe de kullanım alanının olacağını belirten Şimşek, “Bilim dünyası, alzheimeir, parkinson, behçet hastalıkları ile beyin oluşumunu tamamlayamayan çocuklara yönelik yağın etkilerini araştırmaktadır. Çeşitli konularda bilimsel araştırmalar için de bizden incir yağı talep edilmektedir” şeklinde konuştu.

Türkiye ‘de Kaliteli İncir

Türkiye’de dünyanın kaliteli incirin yetiştirildiğine ve ciddi bir ihracat kalemi olduğuna işaret eden Şimşek, şu şekilde sözlerine ekledi:

“Değerlendirmelerimize göre incirin ihracatı sonucunda elde edilen yıllık kazanç ortalama 200 milyon dolar civarındadır.

Ancak incir çekirdeğinden elde edilecek yağın ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılmaya başlanması bu ürüne yönelik talebi ve isteği daha da arttıracaktır.

Bu bakımdan Türkiye’nin ihracatının 1 milyar dolarların üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz.”

Yeni Keşfedilen İncir Çekirdeğinin Yağı ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…