Çamaşırları Evin İçinde Kurutmak Zararlı mı?

Bilim adamları, ev içerisinde kurumaya bırakılan çamaşırlardan gelen nemin, küf ve böceklerin artmasına, astım ihtimalinin artırmasına yol açabileceğine dikkat çekiyor.

Islak çamaşırların ev içerisinde ısıtıcıların yakınına, kalorifer peteklerinin üzerlerine asmanın sağlık açısından çok zararlı ve yanlış bir davranış  olması ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

 

Çamaşırların Evin İçinde Kurutulması

 

Bilim adamları, bilhassa kış günlerinde çoğu vatandaşın çamaşırlarını kurutmak için tercih ettiği, ev içinde serilmesi tekniğinin ”çok da güzel bir davranış olmadığı” ikazını yaptı.

İskoçya’nın Glasgow şehrinde bulunan Mackintosh Çevre Mühendisliği Araştırma Merkezi’nin araştırmasına göre, kuruması için oda içerisinde asılan kıyafetlerin, evin içerisindeki nem oranının olması gerekenin üstüne çıkmasına sebep oluyor ve bu durum da bazı rahatsızlıklara davetiye çıkarıyor.

Bilim adamları, artan nemin ev içerisindeki küf ve minik böcekler şeklinde tanımlanabilecek ”mike”lerin oluşumları için daha makul koşulları oluşturduğuna işaret ederek, başta astım olmak suretiyle solunum yolu hastalıklarını tetiklediğini açıkladı.


-------- Sponsorlu --------

Kurutma makinesi bulunan evlerde bile elektrik faturasından tasarruf etmek amacıyla makinelerini kullanmadığı belirlenmesi yapılan araştırmada, bununla istenen tasarrufun oluşmadığını, zira bir yıkamada çıkan çamaşırın yaklaşık 2 litre suyu havaya nem biçiminde bıraktığı, bunun da oda ısısının azalmasına yol açtığı, odanın eski ısısına çıkması için de bir çok defa daha çok enerji harcandığını vurguladı.

İskoçya Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi tarafından finanse edilen 3 senelik araştırmanın değerlendirme raporunda, ”Bu uygulama daha aşırı enerji harcanmasına sebep olmakla kalmıyor, bunun yanı sıra hızla üreyen sporlar ve bakteriler sebebiyle bilhassa alerjileri olanları ve astım hastalarını önemli oranda soruna sokuyor” ifadelerini dile getirdi.

Yaklaşık bir makine dolusu kıyafetin, içerisinde bulundukları odanın nemini en az üçte bir oranında artırırken, kullanılan çamaşır yumuşatıcılarının da etkisiyle havada bulunan kanserojen kimyasalların artmasına yol açtığı bildirildi.

Araştırmacılar, çamaşırların mümkün olduğu müddetçe dışarıda kurumaya bırakılmasını veya enerji verimliliği yüksek kurutucular kullanılmasını tavsiye etti.

Uzmanlar, evin içerisinde diğer bir kurutma imkanının olmadığı hallerde ise çamaşırların pencerelerin yakınına serilmeleri önerisinde bulundu.

Ev içerisinde çamaşır kurutulması ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

2 YORUM

  1. Pingback: Çamaşır Makinesi ile Ev Isıtma –

  2. Pingback: Deterjan Yerine Meyve (Sabun Cevizi) » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir