Fazla Omega 3 Beyin Kanaması Yapıyor

Aşırı Omega 3 Tüketimi Beyin Kanaması Yapar

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Öğretim Üyesi Prof. Doktor Belgin Efe, bilhassa kan sulandırıcıları kullanan kişilerin aşırı Omega-3 tüketmesinin beyin kanaması ve felç hastalığı ile karşılaşabileceği uyarısını yaptı.

Dr. Belgin Efe; Omega 3 ile Omega 6′ nın, insanların dışarıdan karşılamak zorunda olduğu, doymamış, uzun zincirli yağ asitleri olduğunu belirtti. Bu tarz yağ asitlerinin vücudumuzda depolanma ve enerji verme fonksiyonu haricinde temel biyoaktif özelliklerinin de bulunduğunu aktaran Efe, hücreler için işlevlerini yapacağı sinyal ileticilerinin üretilmesinde kullanıldığını açıkladı.

Omega 3 ve 6 Kullanımının Oranları Nasıl Olmalıdır

Sağlıklı beslenebilmek için Omega 3’ün, Omega 6’nın 1/5 ‘nden daha az alınmaması gerektiğini hatırlattı. Omega 6 yağ asitlerinin çeşitli bitkisel yağlardan gereğinden fazla alınmasına karşı Omega 3’ün bahse konu asidi dengeleyecek düzeyde alınmadığının ispat edildiği bilgisini aktaran Efe, şu şekilde sözlerine devam etti;


-------- Sponsorlu --------

Yeşil Alanlarda Beslenen Hayvanlar Tercih Edilmeli

Omega 3 hayvan etinden, bilhassa soğuk sularda planktonlarla beslenen balıklar ile bitkisel gıdalardan elde ediliyor. Omega 3 ‘ün tabletini almak daha doğru. Hayvan etinden karşılayacaksak bile da doğal alanlarda yeşillikle beslenen hayvanlardan karşılamalıyız.

Ne yazıkki günümüzde kapalı alanlarda, Mısır küspesiyle ya da soya ile beslenen hayvanlarda gereği kadar sağlıklı Omega bulunmuyor. Dışarıdan gerektiği kadar Omega-3 almak insan sağlığına olumlu yönde katkı sağlıyor.

Beyin ile Sinir hücrelerine Yararları

Bunlar bilhassa beyin ile sinir hücrelerimizin membranının yapısında önem arz eden yağlardır. Yine damar sertliğinin engellenmesinde, kan akışkanlığının sağlanmasında, kan pıhtılaşmasıyla akışkanlığı arasındaki dengenin sağlıklı şekilde gerçekleşmesinde gerekli yağlardır.

1 YORUM

  1. Pingback: Hafıza Güçlendiren Besinler » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir