Örgü Örmek Karpal Tunel Sendromu Yapıyor

Örgü ile uğraşan hanımları bekleyen büyük tehlike

‘Karpal tünel sendromu’nun bilhassa örgü ören kişilerde fazla görülen bir hastalık olduğu açıklandı.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Uğur Kıran, karpal tünel sendromu rahatsızlığının Karadeniz’de bilhassa örgü ören yani el işi yapan hanımlarda çok görüldüğünü söyleyerek bir takım tavsiye ve uyarılarda bulundu.

Şikayetlerin genel olarak parmaklarda uyuşma hissiyle başladığını vurguladı.

Karpal tünel sendromu Nasıl Oluşur

El bileğinin iç yüzünde birinci, ikinci ve üçüncü parmaklara giden median sinire farklı nedenlerle karpal ligamentin kalınlaşması ile bası oluşturur. Hastalar parmaklarda uyuşmalar, ince hareketleri yapamama ve hissizlik şikayetleriyle başvuruyorlar. Dünya ortalamasında 4 kadına 1 erkek şeklindedir. Ülkemizde ise bu oran ortalama 6-8 kadına 1 erkek iken, son 3 senede yapılan operasyonlarda 11 kadına 1 erkek olduğu görülmüştür. Bu çok ciddi bir orandır. Bu yüzden bayanların çok dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca hastaların % 63’ü 40 – 60 yaş aralığındadır. Türkiye’de el işleri ve örgü işi gibi çok sık benzer hareketleri tekrarlanmasında bayanların çok çalışkan olmasından kaynaklanmaktadır.


-------- Sponsorlu --------

Ortopedi ve Travmatoloji Rehabilitasyon Yöntemlerinde Denizin Önemi

Ülkemizde denizin bulunmasının pek çok hastalığın tedavisinde ciddi rol aldığını aktaran uzmanlar Kıran, “Türkiye’de denizin olması pek çok rahatsızlıkların iyileştirilmesinde büyük nimettir. Bilhassa bel,sırt, boyun fıtıklarında, vücuttaki tüm eklem kireçlenmelerinde ve kas güçlendirmelerinde oldukça etkilidir.
Ortopedi ve travmatoloji rehabilitasyon teknikleri arasında en etkilisi yüzme sporudur. Fakat halkımızın büyük bir kısmı denizlerimizden gerektiği kadar faydalanmıyor. Her anlamda faydalı olan denizi halkımıza daha fazla kullanması için tavsiyelerde bulunmak görevimizdir” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir