Hamileler Pilates Yapabilir mi

Ünlü oyuncu Ece Erken Hamileyken Pilates Yaptı, sosyal medyada tepki topladı

Gebelikte egzersizin faydaları senelerdir zaten bilinir ve tavsiye edilir. Son günlerde bu egzersizlere bir alternatif olarak pilates de yapılmaktadır. Bir takım özel merkezlerde pilates eğitimi verilmektedir.

Pilates hamile olan veya olmayan bayanların hatta erkeklerin yapabildiği çeşitli akıcı, dengeli hareketler ile nefes alıp vermeler ve vücutta konsantrasyon, sıkılaşma, denge ve aynı zamanda rahatlama, gevşeme sağlayan hareketler tümünü kapsıyor. Adını bu hareketleri geliştiren kişinin soyisminden yani Joseph Pilates’den almıştır.

Hastanelerde Hamilelere Pilates Yapma Eğitimi

Geçtiğimiz günlerde sağlık bakanlığının da tavsiyesi ve desteklemesiyle bazı devlet hastanelerinde hamilelere pilates eğitimleri verilmektedir, bu sayede normal doğumun kolaylaştırılması ve teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Pilates egzersizlerinde farklı büyüklükte toplar, sopalar, yastıklar ve hafif ağırlıklar kullanılmaktadır. Hamile olanların ya da olmayanların her sporda olduğu gibi platesi de görevli uzmanlar denetiminde yapması gerekir aksi taktirde ciddi sorunlar ve sakatlanmalar olabilir.

Hamile kadınların doktorlarından izin almadan ve gebeliğin durumu hakkında bilgi sahibi olmadan plates yapmaları kesinlikle tavsiye edilmez. Hamileliğin her ayında yapılabilmektedir fakat gebeliğin ayına göre hareketler değişmektedir.


-------- Sponsorlu --------

Ece Erken Hamilelikte Nasıl Pilates yapıyor

Ünlü oyuncumuz hamilelik döneminde pilates yaparak doğum sürecini daha sağlıklı yaşadığını belirtiyor. bu konuda kendisine sosyal medyada tepki gösterildiğini, pilates yapmanın bebeğe zarar vereceğinin savunulduğunu, ancak kendisinin buna kesinlikle katılmadığını açıkladı.

Pilatesin Gebelere ve Hamilelere Faydaları

  • Hamile kadınların karın kaslarını güçlendirir ve denge-konsantrasyon kontrolünü arttırır bu şekilde anne adayı normal doğuma daha iyi konsantre olur, bebeğin doğumuna daha iyi yardımcı olur.
  • Tüm sporlarda olduğu gibi pilates yapanlarda da vücutta artan endorfin hormonu fiziksel ile psikolojik rahatlama sağlar, hamile kadınların kendilerini hem fiziksel olarak hem psikolojik olarak daha rahat ve kuvvetli hissetmelerini sağlıyor.
  • Anne doğum esnasında gerekli soluma ve gevşemeleri daha ideal yapabilir.
  • Gebelikte  en çok görülen şikayetlerden olan bel-sırt ağrılarını  güçlendirerek azaltmaktadır.
  • Doğumun ardından vücudun ve karın kısmının normale dönmesini hızlandırır.

2 YORUM

  1. Pingback: Gebelikte Göbek Fıtığı » Bilgi Doktoru

  2. Pingback: Sigaranın İçindeki Zehirli İlaçlar » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir