Helyum Gazı Öldürür mü

Helyum gazı, çekilmesinin ardından bir süre sesi inceltiyor. Pek çok televizyon programında eğlence amaçlı bu gaz kullanılmaktadır.

Japonya’da 3B Junior isimli pop grubunun 12 yaşındaki bir üyesi, tv programında helyum gazı çektikten sonra komaya girdi.

Ünlü olmasına karşın yaşı ufak olduğu için ismi açıklanmayan çocuğun TV Asahi’deki çekimler esnasında fenalaştığı ve hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Yerel medya çocuğun beyin damarlarında pıhtı meydana geldiğini belirtti. helyum-gazi-cocuklara-zararlari-japonya

Televizyon kanalından Özür

Ancak TV Asahi’den yapılan bilgilendirmelerde, helyum tüpünün üstünde “sadece yetişkinler için” ibaresinin yer aldığı belirtildi.

Televizyon yetkilileri olay sebebiyle özür diledi ve kurum içerisinde soruşturma başlattığını açıkladı.

Polisin de ayrı bir soruşturma açtığı belirtiliyor. Helyum gazı çekmek partilerde yaygın olarak yapılan bir oyun. Daha önce de helyum gazından ölümler meydana gelmişti.


-------- Sponsorlu --------

Helyum Gazları Çocukları Öldürür mü, Çocuklara Zararları

Çocukların, uçan balonların içerisindeki helyum gazını sesi incelttiği için oyun amaçlı soluduğuna ancak bu durumun ölüme neden olabildiğine dikkat çekildi.

Uzmanlar genellikle okul çevresinde ve alışveriş merkezlerinde satılan uçan balonların sağlık için risk taşıdığını belirtti. Uçan balonların içerisine doldurulan helyum gazına dikkat çeken uzmanlar, bu gazın sesi incelttiği için bilhassa çocukların oyun amaçlı soluduğunu belirterek, “Çocuklar ve gençler, balonculara 3-5 lira vererek, helyum kokluyor ardından da konuşabiliyorlar. Çıkan tiz sesler, onları eğlendiriyor, fakat bu eğlence nedenyle her sene binlerce çocuk hayatını kaybediyor.

Çünkü, helyum çok aktif bir gaz olması nedeniyle akciğerlerde oksijen alımını önler. Gelişen ani oksijensizlik sebebi ile çocuk bayılma nöbeti geçiriyor. Ayakta ise düşerek yaralanıyor. Bol seviyelerde helyum solunmasında ise ani hayati organlar duruyor ve bu durum ölümle neticeleniyor.” Bu sebeple, helyum satışının kontrol altına alınması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, “Bilhassa okul çevrelerinde helyumlu balon satışı yasaklanmalıdır” diyerek toplumu bilgilendirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir