Dünya İnsan Hakları Günü ile ilgili yazı

Dünya İnsan Hakları Günü ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

İnsan Hakları Tanımı Nedir?

İnsan hakları bütün insanların aynı seviyede sahip olduğu temel hak ile özgürlüklerdir. Dil, din, ırk, cinsiyet değişikliği ayırt edilmeksizin, tüm insanlığın faydalanması gereken haklardır.

Büyük Özgürlük Fermanı

İnsan haklarına dair meydana gelen ilk hareket İngiltere’de gerçekleşti. 1215 senesinde Magna Carta Libertatum (Büyük Özgürlük Fermanı) ortaya çıkarılmıştır. Bu şekilde kralın yetkilerine kısıtlama getirilmiş, insanlığa hak ile özgürlüğün kapıları aralanmıştır. Bu günlere kadar gelen Magna Carta Fermanı, demokrasi konusu ile ilgili, anayasal düzenin meydana gelmesinde atılmış en ciddi girişimdir. İnsan hakları namına atılan bu adımların ardından da günümüze kadar sürmektedir.

‘İnsan ve Yurttaş Hakları’ ve ‘Virginia Haklar Beyannamesi’

4 Temmuz 1776 yılında ABD’de ‘Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’ ile 1789 yılındaki Fransız Devrimi ile yapılan insan haklarını güvenliğini sağlamak namına ‘İnsan ve Yurttaş Hakları’ bildirileri ile yine 1776 senesinde ‘Virginia Haklar Beyannamesi’ ile insanlık ve demokrasi namına gerçekleştirilen en ciddi mücadelelerdir.


-------- Sponsorlu --------

‘Mahatma Gandhi’ Hareketi

İnsan haklarının olması gereken değerinin fark edilmesi adına gerçekleştirilen çalışmaların yanı sıra bağımsızlık hareketleri de ön plana çıkmaktadır. Bunlarda en önemlisi Hindistan’ın İngiliz sömürgelerinden kurtararak, bağımsızlık kazandırılmasına imkan tanıyan ‘Mahatma Gandhi’ hareketidir.

İnsan Hakları Haftası Ne Zaman

Birleşmiş Milletlerin gerçek amacı insan hak ile özgürlüklerini güvenliğini sağlamak, barış ve güvenilirliği sağlamak olması sebebiyle 10 Aralık 1948 yılında ‘İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni yayınladı ve bütün yeryüzüne bildirildi. Günümüzde bu tarihi takip eden her hafta ‘İnsan Hakları Haftası’ adına kutlanmaktadır.

Dünyada ve Türkiye’de İnsan Hakları Gününün Kutlanması ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir