Kötü Hatıraları Silme Yöntemi

Geçmişi tamamen silmenin günümüz teknolojisi ile mümkün olmadığını söyleyerek, “Şayet tıbbi anlamda ön frontal lobdaki sosyal belleğin silinmesi başarılabilirse, travmatik anılar hatırlansa bile acı ve üzüntü tablosu yaşanmayacaktır.”

İstenmeyen Kötü Anılar Nasıl Sinilir?

Geçmişi tümüyle silemesek bile verdiği acı ve elem duygularını yatıştırmamız kısmende olsa mümkün olabilir. Olay yalnızca bellekde olmasıyla kalır ve rahatsızlık vermez. Bu başarılabildiğinde, aşk acıları da ortadan kalkmış olacaktır. Fakat burada unutulmaması gereken konu, acı hatıraların tamamıyla bellekden silinmesi değil, acısız hale getirilmesidir.

İnsan Beyni Nasıl Kayıt Tutuyor?

Beyinde başlıca 3 hafıza alanı bulunduğunu anlatan Dr. Mehmet Yavuz;

Ön hafıza, ana hafıza ve sosyal hafıza. Ön belleğin beynin hipokampus kısmında bulunduğunu tahmin etmekteyiz. Burdan şakak bölgelerindeki (temporal ve pariatal loblar) ana hafızalara ve ön alandaki (frontal lob) sosyal hafızaya devamlı bellek aktarımı söz konusudur. Ön hafıza kısa zamanlı bellekden sorumludur. Yaşanan veya öğrenilen anılar burada 5-10 dakikalığına tutulmaktadır.


-------- Sponsorlu --------

Ardından önem ve ciddiyetine göre ya burada buharlaşarak tamamiyle unutulur veya ana belleğe ve sosyal belleğe aktarılır. Mesela bir kereliğine ihtiyacımız olan bir telefon numarasını kullanmamızın ardından bir daha hatırlamayız. Öğrenilen önemli bilgiler ve hatıralar ana hafızada kayıt altına alınarak bellek katmanları olarak dapo edilir. En son edinilen bilgiler en üste kayıtlandığı için en basit hatırlanır.

Kötü Anıları Silme Tekniği

Hiç bir teknikle, bellek girdilerininin tam anlamıyla blok bir biçimde silmek olası değildir. Fakat bazı durumlarda beyin bunu beden ve ruh sağlığı güvenliğini sağlamak için kendiliğinden yapabilmektedir.

Mesela ağır bir travma karşısında (trafik kazası veya çok sevilen birinin ani kaybı gibi) beyin şalteri indirir ve bilinci kapatır. Bu durum, ağır travma karşısında kalıcı ruhsal sorunluluk oluşmaması için koruma amaçlı yapılır ve geçici baygınlık meydana gelir. Trafik kazası veya diğer ağır travma geçirenlerin olay anını unutması ve hatırlayamaması bu nedenden dolayıdır.

Hatta bazı durumlarda beyin aşırıya kaçabilir ve bire bir kaç gün veya haftayı tamamiyle unutabilir.

7 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir