Bilim Adamlarından Çılgın Fare Beyni Projesi

ABD’de bilim adamları tarafından yapılan çılgın fare beyni projesi ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

Farelere İnsan Beyni Nakli

Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrindeki Rochester Üniversitesi bilim adamları beyin hastalıklarını daha iyi kavrayabilmek ve tedavi teknikleri bulabilmek amacıyla bir kaç farenin beynine insan beyin hücrelerini nakletti.

Operasyonun 1 sene sonrasında, beyinlerine insan beyni hücresi nakledilen farelerin, öteki farelerden daha akıllı olduğu gözlemlendi.

Araştırma grubundan Steve Goldman, insan beyin hücresi nakli yapılsa da farelerin hala fare gibi hareket ettiklerini açıklayarak, “Bu çalışmada asıl amacımız, beyin hakkında hastalıkları daha rahat araştırabilmek ve çalışmalardaki yaşamsal riskleri bertaraf edebilmek için bu yönteme başvurduk” diye belirtti.


-------- Sponsorlu --------

Farelere İnsan Beyni Nasıl Nakledildi

Fare beynine insan hücrelerini nasıl naklettiklerini da anlatan Goldman, “İnsan hücrelerini bir embriyodan alarak yavru farelerin beynine enjekte ettik. Farelerin beyinlerindeki insan hücresi yıldız biçiminde oluştu. Her farenin beynine 300 bin tane insan hücresi nakli gerçekleştirdik. 1 senenin ardından bu hücreler 12 milyona yükseldi. Bu hücreler zaman içinde farelerin kendi hücrelerini beyinden dışarı atmayı gerçekleştirdi” ifadelerini kullandı.

Operasyonla beyinlerine insan hücresi enjekte edilen farelerin öteki farelerden daha zeki olduğunu bildiren Steve Goldman, “Farelerin hafızasının 4 kat oranında daha fazla geliştiğine rastladık” şeklinde konuştu.

Kobay farelere insan beyin hücresi nakledilmesi ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

3 YORUM

  1. Pingback: Yapay Sperm Üretimi | Bilgi Doktoru

  2. Pingback: Kötü Hatıraları Silme Yöntemi | Bilgi Doktoru

  3. Pingback: Türkiye'de Ahtapot Üretimi » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir