Dağlık Yerlerde ve Doğada Yaşamak

Dağlık yerlerde veya doğada yaşam koşulları ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

Yaşamak için yüksek, dağlık yerler tercih edilmelidir. Yüksek yerlerin havası ve rüzgarı soğuk olmasından iyidir. Böyle yerlerde nefes almak basit olmaktadır. Yüksek yerlerin havası insan vücudunu kuvvetlendirir, yüzün rengini düzeltir, iştahı artırır ve yaşlanmayı geciktirir.

Yerleşilen dağlık yerlerde kent şayet doğuya, gün doğusuna açık olursa oranın havası sağlık için çok iyidir. Gün doğusundan esen rüzgarlar insanlar için iyi olmasından böyle yerlerde yaşayanlar kuvvetli, gür sesli olurlar ve ömürleri uzun olmaktadır.

Yaşanılan yerin kuzeyinde dağ var ise kuzey rüzgarlarına kapalıdır. Böyle yerlerde yaşayan halkın bedenleri zayıf ve kuvvetsiz olmaktadır; güneş bedenleri kızdırır, yiyecekleri basit sindiremezler.


-------- Sponsorlu --------

Yaşanılan yerin güneyinde, gün batımı olan yerde dağ var ise güneyi kapalı ve sağlık için zararlı değildir. Böyle yerlerde yaşayanların bedenleri kuvvetli, benizleri donuk, mideleri sağlam ve hazımları kolay olmaktadır.

Yaşanılan yerdeki dağ şayet batıda, güneşin battığı yönde olursa oranın havası sağlık için daha iyidir. Çünkü batıdan gelen rüzgarlar yararlı değildir.

Ne kadar yararsız, zarar veren rüzgar varsa batıdan eser. Eğer yaşanılan yerin batısında dağ var ise o zaman o yer; gün doğusuna açıktır ve bu çok iyidir.

Güneş doğduğu vakitten itibaren orada yaşayan insanları etkiler, insanları yavaş yavaş ısıtır ve ikindiden itibaren dolaşarak batar. Sıcaklığın insanların üstünde rahatsız edecek kadar durmaması iyidir.

Dağlık yerlerde ve doğada yaşamanın sağlığımıza etkileri ve sonuçları ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir