Sigaranın İçindeki Zehirli İlaçlar

Sigaranın içinde böcek ilacı mı var?

Amasya Halk Sağlığı Müdürlüğü KETEM birimi sorumlu doktoru Dr. Dudu Tuğba Tuna, sigaranın içerisinde böcek ilacı DDT gibi birden fazla zehirli maddenin bulunduğunu açıkladı.

Amasya Kahveciler Odası üyelerine ‘Kanser ve Sigara’ konulu sunu yapan Dr. Dudu Tuğba Tuna, “Sigaranın içerisinde zehir imalatında kullanılan arsenik, roket gazı imalatlarında kullanılan metanol, böcek ilacı yapımında kullanılan DDT, akü yapımında kullanılan kadmiyum, bütan gazı, karbonmonoksit, aseton, naftalin, amonyak ve nikotin gibi maddeler bulunuyor.

Sigara içen kişilerde ses telleri, cilt ve cilt rengi bozulur. Tat alma duyguları ile dişlerde bozukluklar olur. Gözlerde katarakta ve körlüğe yol açabilir. Omurgada bozukluklar ve kemik erimesi oluşur. Mide ve yemek borusunda kanama, ülser ortaya çıkar” dedi.


-------- Sponsorlu --------

Hamilelerin Sigara İçmesi Bebeklere Çok Zararlı

Sigara tüketiminden en fazla zarar görenlerin anne karnındaki bebekler olduğunu vurgulayan Dr. Tuna, “Sigara tiryakisi annelerin dünyaya getirdiği 100 çocuktan 65’i özürlü doğar. Sigara içen hamilelerde düşük olur. Anne sütü azalır. Ani bebek ölümleri meydana gelir. Bebeklerin beyin ve akciğerleri zarar görür. Sigara bebekte sinüzit, rinit, kronik solunum sorunları yapar” şeklinde konuştu.

Amasya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü Hakan Uzun’un da katıldığı toplantıda konuşan Amasya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Öner Nergiz de, kapalı mekanlarda sigara içildiğinin belirlenmesi durumunda şahsa uygulanacak idari para cezasının 100,2 TL, özel işletmelere uygulanacak idari para cezasının ise 1.381 TL ile 6.800 TL arasında olduğunu ifade etti.

Amasya Kahveciler Odası Başkanı Çetin Arslan ve oda üyeleri, işyerlerinde uyarmalarına rağmen hala sigara içen müşterilerle karşılaştıklarını, bunun engellenebilmesi için de işyerlerine kesilen ceza oranının azaltılıp müşterilere kesilen oranın artırılmasını talep ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir