Sigara Mesane Kanseri İlişkisi

Mesane kanserinin bilhassa 65 yaş üstü erkeklerde daha fazla rastlanılan bir kanser olduğunu söyleyen uzmanlar insan sağlığını tehdit eden sigaranın mesane kanserine neden olabileceğini açıkladı.

Mesane kanseri olan kişilerin bir çoğunun sigara içtiğini işaret eden Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ömer Çelik, “Sağlığımızı pek çok yönden tehdit eden sigara mesane kanserinin en başta gelen nedenlerinden biridir.

Mesane kanseri olan kişilerin çoğunun sigara kullandığını biliyoruz. Bilhassa doğruluğu kanıtlanmış olan sigaradan uzak durarak mesane kanserinin engellenebildiğini de biliyoruz.

Mesane kanseri teşhisi konulan ve tedavi edilen kişilerde dahi sigara içiciliğinin bırakılması bununla birlikte sigara içilen yerlerde bulunmama kanserin yeniden oluşmaması bakımından çok önemlidir.


-------- Sponsorlu --------

Mesane Kanserinde Erken Teşhisin Önemi

Bütün kanser hastalıklarında olduğu gibi mesane kanserinde de erken teşhisin hayat kurtardığının altını çizen Çelik, “Mesane kanseri için en ciddi risk etkeni olan sigara, hastalığın sigara içmeyenlere oranla 3 kat daha çok oluşmasına neden olur.

İçilen sigara miktarı ile direk orantılı olan bu risk sigaranın terk edilmesiyle azaldığı net olarak bilinmektedir.

Mesane kanseri tedbir alınmazsa öldürücü bir hastalıktır ve erken teşhisi ile bir takım uygulamalarla tedavi edilebilir.

Belirtileri Nelerdir

En önemli belirtisi idrardan kan gelmesi olup genellikle ağrısız ve pıhtılı olmaktadır.

İdrarından kan gelen bir kişinin mutlaka gecikmeden hekimine başvurması gereklidir. Bilhassa sigara içicilerin bu hususta çok daha temkinli olmaları gereklidir.

2 YORUM

  1. Pingback: Böbrek ve Mesane İçin Sedef Otu Faydaları » Bilgi Doktoru

  2. Pingback: Kansere Karşı Zeytinyağı » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir