Karadut, Kuşburnu ve Kırmızı Dutun Yararları

Karadut, kuşburnu ve kırmızı dut ile ilgili yapılan araştırma, bu meyvelerin akciğer ve prostat kanserine karşı faydalarını ve yara iyileştirici özelliğini ortaya çıkardı.

Gümüşhane Üniversitesi (GÜ) tarafından yürütülen bir çalışmada, karadut, kuşburnu ve kırmızı dutun akciğer ve prostat kanserine karşı etkisi ile yara iyileştirici özellikte olduğu anlaşıldı.

Üniversite tarafından hazırlanan, “Geleneksel Tedavide Kullanılan Gümüşhane Bölgesi Bazı Bitkilerin Antikanser, Antioksidan, Antigenotoksik ve Yara İyileştirici Etkilerinin İncelenmesi” isimli projesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünce sağlanan ortalama 150 bin liralık destek de kullanılarak tamamlandı.

GÜ liderliğinde Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Niğde Üniversitesinde görevli 20 araştırmacının bulunduğu çalışma ortalama 36 ayda tamamlandı. Gümüşhane’de 5 ayrı bölgeden toplanan meyveler, kurutulup toz haline getirilmesinin ardından analiz edildi.

Proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Kağan Kılınç, yaptığı açıklamalarda, Gümüşhane ve çevresinin bitki çeşitliliği açısından zengin olduğunu, karadut ve kuşburnunun da bu zenginlik içinde yer aldığını ifade etti. Kılınç, araştırmanın konusunu belirlerken, kuşburnu, kırmızı dut ve karadutun Gümüşhane ekonomisindeki önemini dikkate aldıklarını ve mevcut değerini yükseltmeyi amaçladıklarını açıkladı.

Çalışma konusu meyvelerin kimyasal içeriklerinin haricinde klinik sonuçlarını da görmeyi amaçladıklarını dile getiren Dr. Kılınç, “Proje, numunelerin toplanması, kurutulması ve toz haline getirilmesi, sonrasında uygun çözücülerde ekstraksiyonu, kimyasal içeriğinin belirlenmesi, antioksidan, antikanser ve yara iyileştirici özelliklerinin incelenmesini kapsamaktadır” dedi.


-------- Sponsorlu --------

Kılınç, elde edilen sonuçlar neticesi bu meyvelerin tüketilmesini önererek, “Araştırmalarımızda kuşburnu, karadut ve kırmızı dutun içerik olarak oldukça faydalı fenolik bileşiklere sahip olduğunu gözlemledik” şeklinde konuştu.

“Kuşburnu, kırmızı dut ve karadutun sık sık tüketilmesini tavsiye ediyoruz”

Çalışma sonucunun, bu meyvelerin bilhassa akciğer ve prostat kanserine etkisi ile yara iyileştirici özelliği olduğunun altını çizen uzmanlar, “Kuşburnu, kırmızı dut ve karadutun içinde bulunan etken maddelerin kansere karşı faydalı olduğu, kanser hücre serileri üstünde yapılan çalışmada görüldü. İlaca giden yolda temel düzeyde yapılan bu çalışmanın ardından, ileri analizlerle etken maddenin belirlenmesinin yapılması gerekir” şeklinde konuştu.

Ağız Yaralarını İyileştirici Özelliği Biliniyor

Karadutun ağız yaralarını iyileştirici özelliğinin toplum arasında bilindiğini hatırlatan uzmanlar, şu şekilde sözlerine devam etti: “Yaptığımız hayvan çalışmalarında, karadutun yaralar üstünde bilhassa yara iyileştirici kremlerle karşılaştırdığımızda yara iyileşmesini hızlandırdığını kanıtlamış olduk. Bu verilerden de yola çıkarak etkinliği kanıtlanmamış bitki zenginliğimizin değerli özelliklerini belirleyerek katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi çabalarımız GÜNTIBGİM çatısı altında sürdürülmektedir. Merkezin kurulmasında ve çalışmalarını sürdürmesinde desteğini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. İhsan Günaydın’a teşekkür ediyorum.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir