Diş Eksikliği Erken Yaşlanmaya Yol Açıyor

Dişlerin çekilmesi sonrasında yerinin doldurulmaması erken yaşlandırıyor

Doktorların hiçbir dişin çekilmesini tavsiye etmediğini, çürüyen dişlerin yerine kesinlikle dolgu, kanal tedavisi ile kurtarılması gerektiği açıkladı.

Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tancan Uysal, çekilen diş bölgesinde oluşan boşluğun implant veya protez gibi işlemlerle doldurulmaması durumunda çene kemiğinin eriyerek yaşlı bir yüz görüntüsünün başlayacağı uyarısını yaptı.

“Çok basit çürükler sebebiyle diş çekimini kasaplık olarak yorumluyorum” diyen Uysal, her zaman dişin kurtarılması taraftarı olduklarını hatırlattı.

Dişlerin Genç Kalmaya, Geç Yaşlanmaya Etkisi

Uysal, herhangi bir sebeple dişin çekilmesiyle birlikte oluşan boşluğun sağ ve solundaki dişlerin yavaş yavaş eğilmeye, yukarıdaki dişin de aşağıya doğru uzamaya başladığını belirtti. Dişin çene kemiğinin korunmasına neden olduğunu vurgulayan Uysal, şu şekilde konuştu:


-------- Sponsorlu --------

“Bu boşluklar doldurulmadığı taktirde her geçen gün telafisi imkansız duruma geliyor. Bu kötü bir durumdur. Dişler çene kemiğini koruyan organlardır. Dişin çekilmesiyle birlikte dişlerin üzerinde gelen baskılar sebebiyle çene kemiği eriye eriye yaşlı yüz görüntüsü oluşmaya başlar. Dişi olmayan kişilerin protezlerini çıkardıklarında dudaklarının üst üste geldiğini görmekteyiz. Diş çekildiği zaman kesinlikle o boşluk implant, protez gibi işlemlerle doldurulmalıdır. Her bir diş çekiminin ardından kesinlikle o boşluklar en uygun ve doğru biçimde kapatılmalı.”

Bu Makalemiz de dikkatinizi çekebilir

Hekzagonal Bor Nitrür Diş Taşı Tedavisi

hekzagonal-bor-nitrur-dis-agiz-tedavisi

1 YORUM

  1. Pingback: Kırılan Diş Yerine Yapıştırılırmı » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir