ERCP Tedavi Yöntemi

Bu yazımızda ERCP Tedavisi konusu ile alakalı bilmeniz gerekenleri siz değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaştık.

ERCP Nedir? Nasıl Bir Tedavi Yöntemidir?

Ercp diye adlandırdığımız uygulamada endoskopi cihazı yardımıyla ağızdan girilmektedir. Oniki parmak barsağındaki safra kanalı giriş kısmına ulaşılmaktadır.  Burada safra kanalı ile pankreas bezinin kanalı açılabilir. Safra kanallarının darlıklarında bilhassa da taş ve iltihaplanmasında ERCP ile taş kanaldan çıkarılabilir. Bu taşlar genellikle safra kesemizdeki taşların kanala düşmesi sonucu oluşmaktadır. Bazı zamanlarda safra kesesi alınmış kişilerde kanalda taş görülebilir. Bu daha daha önceden var olan ve keseden düşen taşların zaman içinde büyümesine bağlı veya kanalın zaman içinde genişleyerek taş meydana getirmesine bağlı olur.

En fazla taşa bağlı olarak safra kanallarında daralma veya iltihap oluşmasına ragmen bilhassa ileri yaşlarda safra kanallarımızda tümör görülme olasılığı yükselir.


-------- Sponsorlu --------

Pankreas beziyle safra kanalı birbirine komşu olması sebebiyle ileri yaşlarda fazla görünen pankreas kanserlerinde de safra kanalında tıkanıklık olmaktadır. Böyle zamanlarda ERCP yapılarak tümörden biyopsi alınmaktadır. Ayrıca tümörün oluşturduğu darlığı önlemek amacıyla stent takılabilir.

Safra kanal taşlarında sık sık pankreatit diye adlandırılan hastalık beraber görülür. Ani bir şekilde başlayan şiddetli ve acı cektiren karın ağrısı, bulantı ve kusma pankreatitin bulguları olabilir. Eger pankreatit safra kanallarındaki taşlara bağlıysa ERCP tedavisi yapılarak taşların çıkarılması sonucu pankreaitit düzelebilir.

 

ERCP Tedavisi ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

1 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir