Üzüm Çekirdeğinin Faydaları

Kimi insan üzümün çekirdeklerini ayıklamak için elinden geleni yaparlar. Halbuki sizler de bu şekilde yapıyorsanız yararlı bir kaynağı çöpe atıyorsunuz demektir. Şimdi sevgili Bilgi Doktoru okurlarına Üzüm Çekirdeğinin Faydaları konusu ile alakalı bilmeniz gerekenleri paylaştır.

Üzümün Çekirdeğinin Faydası var mı?

– Damar yozlaşmasını engeller ve damarların sağlamlaşmasını sağlar.

– Hipertansiyon, kalp krizi ve felç olma ihtimalini azaltır.

– Diabeti olan hastalar ile varisli bireylere oldukça faydalıdır.

– Gözü korumaya yardımcı olur. Sürekli bilgisayar başında vakit geçiriyorsanız üzüm çekirdeği tüketin. Gözlerinize önemli ölçüde fayda sağlayacaktır.

– DNA hasarlarını azaltarak kanser ihtimalini de düşürür.

– Cildin bağdokusundaki kollajeni güçlendirir. Deriyi sağlamlaştırdığı için kozmetik sektöründe merhem olarak kullanılabilir.

– Damarların kollajen dokusunu güçlendirmesi nedeniyle damar sertliği ile ilgili bir çok hastalığı engeller.

– Histamin salgısını düşürerek alerji oluşumunu engeller.


-------- Sponsorlu --------

– İltihabi prostaglandinlerin sentezini düşürerek romatizmal rahatsızlıklar ve ağrı şeklindeki durumlarda faydalı olmaktadır.

 

Üzüm Çekirdeğini Nasıl Yemek Gerekir?

Yukarıda anlatılan yararların oluşması için tek yapılması gereken sadece üzüm yemektir. Siyah üzümün çekirdeğinin daha yararlı olduğu klinik araştırmalar neticesinde tespit edilmiştir. Üzümün yaş olarak veya kuru olarak tüketilmesi önemli değildir, tüketin yeter…

Yeme işleminin zorluğu sebebiyle günümüzde çekirdeksiz üzümler daha çok tercih ediliyor. Kuşkusuz ki meyve olarak üzüm çok yararlıdır ancak çekirdeğinin yararları çok daha fazla olduğu bilinmektedir. Eğer ki üzüm çekirdeğini yiyemiyorsanız  havan yardımı ile  çekirdekleri ezerek tüketebilirsiniz.

 

Üzüm ve Üzüm çekirdeklerinin faydaları ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

 

1 YORUM

  1. Pingback: Okulda Öğrencilere Kuru Üzüm » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir