Vajinismus Ne Demek, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus ağrılı cinsel birlikteliğin nedenlerinden biridir. Bu yazımızda ağrılı cinsel birliktelik konusuyla ilgili en güncel tedavi yaklaşımını siz değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaştık.

Vajinismus probleminin sebebi kadının istem dışı pelvik taban kaslarının kasılmasıdır. Bu problem sebebiyle vajen girişi kapanır ve cinsel birliktelik ya hiç olmaz yada kadında çok fazla ağrıya sebep olur.

 

Vajinismus Sonrası Ne Olur?

Vajinismus sonucunda kadın çok ağrısı olması yada cinsel birlikteliğe girememesi sebebiyle psikolojik problemler yaşayabilir. Kadında kendine güvensizlik, cinsel ilişkiye girmekten çekinme yada soğuma gibi bir çok problem ortaya çıkabilir. Bu tür hastalara çoğu zaman psikolojik tedavi uygulanmakta bir çok hasta tedaviden olumlu sonuçlar almaktadır.


-------- Sponsorlu --------

 

Vajinismus İçin Botox

Vajinismus rahatsızlığının sebebi istem dışı kas kasılması olduğu için bu problemi yaşayan kadınlara son yapılan araştırmalar sonucunda botox tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedaviyi uygulayan kadınların yüzde 85 i tedaviden olumlu sonuç almıştır.

Botox tedavisinde istem dışı kasılan kaslar geçici olarak felç edilir ve bu kaslar istem dışı kasılamazlar. Uygulama 3 hafta sonra etkisini göstermektedir ve uygulama sonucu ilişkide ağrı olmaz.

Vajinismus kadını psikoloji etkilediği gibi erkeğide zaman içinde etkilemektedir. Vajinismus problemi yaşayan kadınların eşleri zaman içinde erken boşalma ya da ereksiyon kaybı yaşayabilir. Tedavi sonucunda kadın ilişkiye girmeye hazır olur. Erkek eğer cinsel istekte azalma gibi problemler yaşıyorsa üroloji hekimiyle görülmesi tavsiye edilir.

 

Konuyla ilgili bilgi ve tecrübelerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz.

 

2 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir