Cips Kola Kalp Krizi ve Damar Tıkanıklığına Yol Açabilir

Trans yağ asitleri içeren Cips Kola çikolata gibi gıdalar ciddi rahatsızlıklara yol açıyor…

Denizli Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ile Beslenme Uzmanı Dr. Mahya Sultan Tosun, bilhassa çocukların çok aşırı yediği cips, çikolata, hazır kurabiye gibi gıdalarda daha fazla bulunan trans yağ asitlerinin kolesterol düzeylerini olumsuz bir şekilde etkileyerek damar tıkanıklığı, kalp krizi ve felç gibi ciddi rahatsızlıklara yol açtığını ifade etti.

Sıvı bitki yağlarının hidrojenle ısıtılması neticesi elde edilen trans yağların, bulunduğumuz dönemde ticari olarak hazırlanan birçok gıdada kullanıldığını dile getiren Dr. Tosun, bilhassa çocukların çok aşırı tükettiği kraker, patates kızartması, cips, hazır kurabiye ve kekler ile bisküvi, çikolata ve poğaçalar da trans yağın bulunduğunu söyledi.

Dr. Tosun, trans yağ asitlerinin çok eski dönemlerden beri insanların beslenmelerinde bulunduğunu söyleyerek “Bunun sebebi olarak koyun ile inek gibi geviş getiren hayvanlardan elde edilen sütlerinde ve yağlarında az oranlarda da olsa bulunmasıdır.

Endüstriyel olarak üretilen trans yağ asit içeren yağlar da hidrojenize edilmemiş yağlara göre, oda sıcaklığında katı ve muhafaza edilebilir yapıda olup gıda imalatında bazı avantajlara ve daha uzun raf ömrüne imkan sağlıyor.

Elde edilen hidrojenize yağlar gıda endüstrisinde bilhassa bisküvi, kek, çikolata, milföy hamuru, cips, kraker, mayonez, gofret, pizza ve benzeri pek çok ürünün üretiminde ve derin yağda kızartılmış fast-food tarzı gıdaların hazırlanmasında kullanılmaktadır” dedi.


-------- Sponsorlu --------

Anne babalara trans yağ ve Cips Kola tarzı gıda uyarısı

Beslenme Uzmanı Dr. Mahya Sultan Tosun, trans yağların bilhassa çocukların fazlaca tükettiği hazır gıdalarda kullanılması nedeniyle anne babaları uyararak, “Annenin diyeti anne sütündeki trans yağ asit oranını etkiliyor.

Annenin kısmi hidrojenize edilmiş yağları yüksek miktarda tüketmesi anne sütündeki trans yağ asit oranını artırırken, annenin Akdeniz diyeti ile beslenmesi bu oranı daha fazla azaltmaktadır” şeklinde konuştu.

Çocuk emziren annelerin, beslenmelerine daha fazla dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizen Dr. Tosun, şöyle dedi: “Kısmi hidrojenize edilmiş yemeklik margarin ile unlu mamul yağları, hazır yiyecekler (fast food) ve unlu fırın mamulleri tarzındaki gıda maddelerinde, çikolata ve benzer başka ürünlerde yüksek oranlarda bulunmakta, bilhassa de bu ürünler çocuklar tarafından aşırı derecede tüketilmektedir.

Beslenme alışklanlıkları ve besin seçimi çocuk yaş grubunda şekillenmesi sebebiyle bu gıdaların erken yaştan itibaren tüketilmeye başlanması önemli bir risk oluşturuyor.”

Tüketilmesi planlanan bütün ürünlerin etiketlerindeki trans yağ asitleri oranına bakılması gerektiğini vurgulayan Dr. Tosun, yüksek oranlarda trans yağ asidi içeren ürünlerin tercih edilmemesini, şayet ürün etiketinde % 100 bitkisel yağ veya saf tereyağı yazıyorsa bu ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini dile getirerek ailelere öneride bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir