Kırmızı Acı Biber Epilepsi (Sara) Hastalarına Zararlı

Epilepsi (Sara) Hastaları Kırmızı Acı Biber Yemesin…

Uzmanların yaptığı açıklamalara göre kırmızı acı biberin epilepsi (sara) hastalığını tetiklediğini iddia edilerek yememeleri tavsiye edildi. Acı biberin epilepsi üzerinde olumsuz etki yaptığı ve kişide tahrip edici sonuçlar ortaya çıkarttığı belirlendi.

Yapılan araştırmalar kırmızı acı biberin sara hastalığını tetiklediğini ortaya koyarken, uzmanlar bu hastalıkla mücadele edenlerin mutlaka acı biberden uzak durması gerektiğinin altını çizdi.

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Biyofizik Bölümü, kırmızı acı biber ile ilgili tıp dünyasını aydınlatacak bir bilgiyi gün yüzüne çıkardı. Hücredeki iyon kanalları üzerine yaptığı araştırmayla Uluslararası Harezmi Ödülü’ne sahip ilk Türk bilim adamı unvanını taşıyan Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu, 8 kişilik ekibiyle 8 sene süren çalışmanın sonunda epilepsi hastaları için önemli bir çalışmaya imza attı.


-------- Sponsorlu --------

Epilepsiyi Tetikliyor

“Kırmızı acı biberde bulunan kapsaisinin epilepsi hastalığının oluşumunda, epileptik atakların azalmasında ya da artışında herhangi bir etkisi olabilir mi?” düşüncesi ile bir çalışma yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. Nazıroğlu;

“Bu konuda sıçanlardan 5 grup oluşturduk ve bir kısmında epilepsi oluşmasını sağladık. Bir kısmına kırmızı acı biberde bulunan kapsaisin maddesini iğneyle enjekte ederken, bir kısmına ise bunun etkisini bloke eden kapsazepin isimli kimyasal madde verdik. Sonuçta kırmızı biberin acı olmasını sağlayan kapsaisin verilen sıçanlarda epileptik atakların arttığı gözlemlenirken, kapsazepin verilen öteki sıçanlarda ise bu atakların hemen hemen sıfıra yakın düzeyde azaldığını gördük. Bu çalışma sonuçlarına göre net olarak şunu söyleyebiliriz ki epileptik hastaların kırmızı acı biber yemesi, epileptik atakları artırıyor” dedi.

3 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir