Zehirli Kozmetik Ürünleri ve Markaları

Şampuandan cilt maskelerine, göz kaleminden parfümlere kadar 6 bin 70 ürün denetlendi, 5 bin 381’i sahte ve riskli çıktı.

Hangi Kozmetik Ürünleri Zehirli

Ayakkabıların ardından kozmetik ürünlerde de zehir riski endişelendiriyor. Kullanılan kimyasal maddeler nedeniyle esasen % 100 güvenilir olmayan kozmetik ürünlerin şimdi de kaçak ve zehirlileri piyasada bulunuyor.

Son zamanlarda sahte parfümler nedeniyle karşılaşılan sağlık sorunları üstüne artan denetimler, tehlikenin tahmin edilenden çok daha ciddi olduğunu meydana getirdi.

Sağlık Bakanlığı Zehirli Kozmetik Marka Açıklaması

 

Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre, yılın ilk 6 ayında 6 bin 70 tane kozmetik ürün denetlendi. Bunlardan 5 bin 381’inin, yani % 89’unun “sakıncalı” olduğu belirlendi. Bu ürünlerin 5 bin 88’inin ise ‘kaçak ve sahte’ olduğu meydana çıktı.


-------- Sponsorlu --------

Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre güvensiz ve kaçak ürünlerin 5 bin 88’i kaçak ve sahte parfüm, 253’ü sahte tüy döken krem ile spreylerden oluşmaktadır.

İnsan vücudunda kullanılan ve deri altına geçebilen ürünlerdeki sahte ve kaçak oranı, tehlikenin büyüklüğünü ortaya çıkardı.

Sağlık Bakanlığı Ürün Takip Sistemi

Maskeden parfüme kadar binlerce ürün riskli bulundu. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, TÜBİTAK tarafından hazırlanan Ürün Takip Sistemi programının devreye sokulacağını, bu sistemle üretilen tüm kozmetik ürüne tekil tanımlayıcı numara içeren kare kod yapıştırılarak sisteme ekleneceğini ifade etti.

Buna göre, tekil numarası bulunmayan kozmetik ürünler sisteme giremeyecek. Bu ürünler taklit ve kaçak sayılacak. Müezzinoğlu, tüketicilerin bu tarz ürünleri kesinlikle güvendiği mağazalardan temin etmesini önerdi.

4 YORUM

  1. Pingback: Plastik Renkli Çocuk Bilekliklerinin Zararları | Bilgi Doktoru

  2. Pingback: Evde Süs Bitkileri ve Çiçekleri Zehirlermi | Bilgi Doktoru

  3. Pingback: Kozmetik Ürünler Kısır Yaparmı » Bilgi Doktoru

  4. Pingback: Kanser Yapan Sabun » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir