Mor Biber Üretimi

Antalya ilinde bir tohum firmasının 4 senelik ıslah çalışması neticesi elde ettiği Türkiye’nin tescilli mor sivri biberi, bilhassa yurt dışında ilgiyle karşılaştı.

Üretimde ilk sene olduğu halde 10 ülkeye ihraç edilen mor bibere talep artınca şirket, üretim sahasını genişletme kararı aldı.

 

Antalya da Mor Sivri Biber

Tohum firmasının yeşil sivri biberde yaptığı ıslah çalışmasıyla ürettiği mor sivri biber, bilhassa yurt dışında tanınmış oldu.

Anamas Tohum Firması Yönetim Kurulu üyesi ve Ziraat Yüksek Mühendisi Serkan Kasapoğlu, aşağı yukarı 4 sene önce mahalli köy popülasyonları üzerine yaptığı çalışmada, besin ve vitamin açısından zengin olduğunu belirlediği ürün ile yeşil sivri biber tohumu konusu ile ilgili ıslah çalışması gerçekleştirdi.


-------- Sponsorlu --------

Anamas tohum biber hatları ile mahalli köy popülasyonlarının melezlenmesi neticesinde “Oskar F1” mor sivri biberi üreten Kasapoğlu, tohumları Fethiye ile Mersin arasındaki bölgede ilk olarak bu sene topraklara ekti.

Mor Biberin Faydaları

Hasadı yapılan ürünler üstünde de analiz araştırmaları yaptıran Kasapoğlu, mor biberin yeşil sivri bibere göre verim, kalite ve hastalık dayanımları açısından bir farkı olmadığını yalnız C vitamini ve antioksidan oranları bakımından son derece zengin olduğunu gördüklerini ifade etti.

Kasapoğlu, yaptığı açıklamada, sivri tipte mor renkli biberlerin C vitamini ve antioksidan açısından zengin olmasıyla Türkiye ‘nin ilk ve tek tescilli çeşidi olma özelliğini taşıdığını ifade etti.

Mor Biber Üretimi ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de Bilgi Doktoru Okurları ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir