Yaban Mersini Faydaları

Yaban mersinin bilinmeyen yararları

Yaban mersini, yağlı yiyeceklerin etkisini minimum seviyeye indirebiliyor.

Şifalı yaban mersini bitkisinin faydaları ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

Finlandiya’lı bilim adamları fareler üstünde yaptığı çalışmada, yaban mersinin içinde bol miktarda yer alan polifenol isimli maddenin aşırı yağlı yiyeceklerin vücuda verdiği zararı azalttığını açıkladı. Fareler 3 ay süresince aşırı yağlı besinlerle beslendi ve ardından kuru yaban mersinin verildi.

Yaban Mersini Mucizesi

Obezlerde iltihaplanmalara daha fazla karşılaşıldığını belirten bilim adamları, farelerin hücrelerindeki iltihap seviyesini, kanındaki glikoz düzeyini, tansiyonunu ve aldığı kiloları analiz etti.


-------- Sponsorlu --------

Yapılan çalışmada, öğünlerin aşağı yukarı yüzde 10’unu yaban mersinin oluşturduğu farelerde, iltihaplanmalanın etkilerinin çok az olduğu, yağlı yiyeceklerin tansiyonu yükseltmediği tespit edildi.

Antioksidan özelliği en yüksek olan besin sayılan yaban mersini bu sayede vücudu serbest radikallere karşı koruyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

İçinde bulunan ve bize pek tanıdık gelmese de vücudumuza ilaç gibi gelen antosiyaninler sayesinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor, kalp sağlığını koruyor.

Yine içindeki antosiyaninler nedeniyle damarların tıkanmasını önlüyor ve kötü kolesterole karşı vücudu koruyup kolesterol seviyesinin düzenlenmesini sağlıyor.

İçindeki antosiyaninler sayesinde özellikle yaşlanmaya bağlı oluşan göz hastalıklarının oluşma ihtimalini azaltıyor, var olan göz sorunlarının iyileşme sürecine destek oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir