Yaban Mersini Faydaları

Yaban mersinin bilinmeyen yararları

Yaban mersini, yağlı yiyeceklerin etkisini minimum seviyeye indirebiliyor.

Şifalı yaban mersini bitkisinin faydaları ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

Finlandiya’lı bilim adamları fareler üstünde yaptığı çalışmada, yaban mersinin içinde bol miktarda yer alan polifenol isimli maddenin aşırı yağlı yiyeceklerin vücuda verdiği zararı azalttığını açıkladı. Fareler 3 ay süresince aşırı yağlı besinlerle beslendi ve ardından kuru yaban mersinin verildi.

Yaban Mersini Mucizesi

Obezlerde iltihaplanmalara daha fazla karşılaşıldığını belirten bilim adamları, farelerin hücrelerindeki iltihap seviyesini, kanındaki glikoz düzeyini, tansiyonunu ve aldığı kiloları analiz etti.

Yapılan çalışmada, öğünlerin aşağı yukarı yüzde 10’unu yaban mersinin oluşturduğu farelerde, iltihaplanmalanın etkilerinin çok az olduğu, yağlı yiyeceklerin tansiyonu yükseltmediği tespit edildi.

Yaban mersini bitkisinin sağlığımıza yararları ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…