Yapay Sperm Üretimi

İngiliz bilim adamları yaptıkları araştırma neticesinde, insan derisinde bulunan kök hücreleri kullanarak döllenmeyi sağlayan yumurta ve sperm üretimini başardılar.

Bu yazımızda çiftlere yeni umut olacak deriden yapay sperm üretme ile alakalı bilmeniz gerekenleri siz değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaştık.

Deriden Sperm Ürettiler

İngiltere’de, Cambridge Üniversitesi’nden bilim adamları doku hücresinden yapay şekilde yumurta ile sperm hücresi üretti. Üretilen hücrelerin yaşla beraber üreme sistemi ile ilgili problemler meydana çıkınca kullanılması amaçlanıyor.

Hücrelerin cinsiyet hücrelerine dönüştürülmesi yaklaşık 7 gün sürdü. Daha önce bu deney hiç gerçekleştirilmemişti. Fakat bu ilk adımla hücrelerin cinsiyet hücresine dönüştürülme potansiyeli meydana çıkmış oldu.


-------- Sponsorlu --------

Bu etkin deneyin bir sonraki basamağı ise sperm ve yumurta hücrelerini farelere enjekte etmek ve hücrelerin oluşup oluşmadığını gözlemlemek olacaktır.

İngiltere’de Yapay Sperm Üretimleri

İngiliz yasaları ülkede, yapay hücrelerin kısır insanlara naklini yasaklıyor. Fakat kanun yeniden revize edilirse, çiftlerden elde edilen doku hücreleri, tüp bebek tedavisi kapsamında yumurta ve sperm hücrelerine dönüştürülecek. Bir bayanın cildindeki hücreden yalnız yumurta yapılabiliyor. Kadının hücreleri Y kromozomundan eksk bulunuyor. Erkeklerin doku hücreleri ise kuramsal olarak, hem yumurtaya hem de sperme dönüştürülebiliyor.

Deriden Yapay Sperm Üretimleri ile ilgili bilgi ve görüşlerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

2 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir