Meyveli Soda Kanser Yapar mı?

Meyveli Maden Suları (Soda) Kanser Mi Yapıyor?

Meyveli soda ve gazozlara konulan C vitamini ve koruyucu madde ‘sodyum benzoat’ın beraber kullanılmasının ölümcül tehlike taşıdığı ve kanser yaptığı belirtildi.

Kimya Profesörü Fatih Gültekin, bazı meyveli gazoz ile meyve aaomalı sodalarda kullanılan koruyucu maddelerin güneş ışığı ve ısıya maruz bırakıldığında kanserojen etkisi bulunan “benzen” maddesine dönüştüğünü ifade etti.

Meyveli Gazoz ve Maden Suları Kanser Yapıyor

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Başkanı Prof. Dr. Fatih Gültekin, yaptığı araştırmalarda meyveli gazozlarda ve meyve aromalı maden sularında antioksidan olarak C vitamini ya da meyve suyu, koruyucu şeklinde de sodyum benzoat kullanıldığını belirlediğini açıkladı.


-------- Sponsorlu --------

C vitaminiyle sodyum benzoatın beraber kullanılmasının ölümcül tehlikeleri bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gültekin, şu şekilde sözlerine devam etti:

“İçeceklerde mikroplar artmasın diye koruyucu maddeler kullanılmaktadır. Ayrıca konulan bir takım maddeler bozulmasın diye de C vitamini ilave ediliyor.

Bu 2 madde, yani C vitamini ve koruyucu olarak kullanılan sodyum benzoat, ikisi beraber bulunduğu vakit, şayet bekleme sırasında ısıya ya da ışığa maruz kalırsa o zaman C vitamini ile koruyucu olarak kullanılan sodyum benzoat birleşiyor ve insanlar için, % 100 kanserojen olan ‘benzen’ denilen bir madde meydana geliyor. “

3 YORUM

  1. Pingback: Soda ile Cilt Temizliği » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir