Kabızlık İçin Kayısı ve Ceviz Suyu

Kabızlık İçin Kayısı ve Ceviz Suyu

Kabızlık sorununuz varsa Kayısı ve Ceviz ile hazırlanan bu su tam size göre…

Kabızlık sorunu günümüzde, her yaştan hem bayanların hem de bayların sorunu olmuş durumdadır. Önemli bir sağlık sorunu olan kabızlık; başta şişkinlik ve ağrılar olmak üzere nefes darlığına ve uykusuzluğa bile neden olabilmektedir.

Kabızlığa Karşı Ceviz ve Kayısı Suyu 

Kayısı – Ceviz suyunu hazırlamak oldukça basittir. Bunun için geceleyin bir tane ceviz içini ve 1 adet kuru kayısıyı bir bardak suyun içine atın ve sabaha kadar bekletin. Sabahleyin uyandığınızda önce dişlerinizi fırçalayın ve karnınız daha açken bu ceviz ve kayısı suyunu için ardından içindeki ceviz ile kayısıyı tüketin. Kabızlık sorununuzun çözümü bu kadar basit. Çünkü ceviz ve kuru kayısı, bağırsak hareketlerini hızlandırır ve sindirimi kolaylaştırarak kişide dışkılama sıklığını arttırır.

Kabızlığa İyi Gelen Besinler

Kabızlık sorunundan kurtulmak isteyen kişilerin ilk uygulaması gereken; beslenme şeklinde, posa içeriği yüksek olan gıdalara daha çok yer vermesidir. Çünkü posa içerikli gıdalar, sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olmaktadır. Örneğin öğünlere salata eklemek veya ara öğünlerde posalı olan meyveleri kabukları ile tüketmek iyi birer seçenektir.


-------- Sponsorlu --------

Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek gruplarından yana tercih yapılmalıdır.

Şişkinlik sorunu yaşanmadığı sürece haftada 2 veya 3 defa kuru baklagil tercih edilmelidir.

Ara öğünlerde kuru incir, kayısı ve erik ile hazırlanmış olan kompostolardan 1 kase tüketmek sindirim sisteminizi rahatlatıcı etki gösterecektir.

Sebze ve meyve seçiminde; armut ve kayısı gibi bağırsakların hareketlerini arttırıcı meyvelerin tercih edilmesi daha iyi olacaktır.

Kuru incir, kuru kayısı ve kuru erik tüketimin günlük olarak düzene sokulması ile dışkılama sistemi de terbiye edilmiş olunur.

Ispanak, pazı, roka, maydanoz, kırmızı turp, havuç, enginar ve elma tüketmekte kabızlık sorununa iyi gelmektedir.

Vücuda alınmış olan posaların daha rahat suyu tutabilmesi için gerekli ölçüde mutlak su içilmelidir. Gerekli ölçüde su içilmediği zaman ortaya çıkan sorunlardan bir tanesini kabızlık oluşturmaktadır. Bol su tüketimi, farklı hastalıklarında tedavisinde çözüm sağlayabilmektedir. Vücudumuzun genel sağlığı için su, temel maddelerden birisidir.

1 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir