Mabet Ağacı (Beyin Ginkgo Biloba)

Avrupa ve Amerika’da çok satılanlar arasında bulunan mabet ağacı daha çok hafıza ve beyni güçlendirmesi özelliğiyle tercih ediliyor. Bu yazımızda mabet ağacının (ginkgo biloba) tanımını ve faydalarını siz okurlarımız için derledik…

Doğa bize birçok konuda şifa dağıtmaktadır. İşte bu bitkilerden bir tanesi de Ginkgo Biloba Mabet Ağacı‘dır.

Mabet Ağacı – Ginkgo Biloba Nedir?

Mabet ağacının diğer isimleri Ginkgo Biloba ve Beyin Ağacı‘dır. Bu ağaç türünün günümüzde benzerini gösteren bir ağaç bulunmamaktadır. Bu yüzden, kendine özgü bir ağaç olarak kabul edilmektedir. Botanikçi kişiler tarafından, bitkiler aleminde ayrı bir kısımda değerlendirilmektedir. Yapılan araştırmalara göre yaşayan fosil türünde bilinen en iyi örneklerden birisi olarak kabul edilmektedir. Bu ağaç türünün özelliği, açık tohumlular sınıfında yer almasıdır. Yani tohum kısımları, bir meyve tarafından koruma altında değildir.

Yaprak kısımları günümüzde kullanılmaya devam etmektedir. Oldukça şifalı bir bitki olan Mabet Ağacı, Çin’de oldukça eski bir geçmişe sahiptir. Avrupa ve Amerika’da ise bu bitki takviyeli olan ilaçlar en çok satılan bitkisel ilaçlar arasında yer almaktadır. Temel faydası beyin ve hafıza üzerine olmaktadır. Mabet ağacının boyu 120 metreye ulaşabilmektedir. Ayrıca tek başına 1000 yıl süreyle yaşayabilmektedir. Oldukça uzun süre yaşama imkanı olan bu ağaçların, yelpaze şeklinde yaprakları ve kısa dalları bulunmaktadır.


-------- Sponsorlu --------

Mabet Ağacının Faydaları Nelerdir?

  • Kişide kan damarlarını açıcı ve kan trombosit yapışkanlığını azaltıcı etkisi vardır. Böylece kan damarlarında dolaşımını arttırmaktadır.
  • Güçlü kimyasallar içermektedir. Bu şekilde hücre zarı hasarı, hücrelerin ölümü ve DNA’nın bozulması gibi durumlara sebebiyet veren ve vücutta var olan bileşikleri yok etmeye yardımcı olmaktadır.
  • Bitkinin içinde bulunmakta olan kimyasallardan flavonoidler; kalp, kan damarları, kaslar, sinirler ve retina hasarlarının korunması konusunda oldukça etkili olmaktadır.
  • Yapılan çalışmalar sonucunda ginkgo biloba‘nın alzheimer rahatsızlığı olan kişilerde; bilişsel fonksiyonları yani düşünme, öğrenme ve bellek iyileştirme fonksiyonlarında yarar sağlayabilmektedir. Gene alzheimer hastalarında, sosyal davranışlarda ve günlük aktivitelerde iyileşme oluşmasına yardımcı olmaktadır. Böylece kişinin daha az depresyon duygusu yaşamasını sağlar.

Mabet Ağacının Zararı Var Mıdır?

Oldukça şifalı olan bu mabet ağacının meyvesinin ve tohumlarının yenmemesi gerekmektedir. Ayrıca mabet ağacı hamileler, emziren bayanlar ve çocuklar tarafından kullanılmaması önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir