Cevizin Hafıza Üzerindeki Etkisi (Bilişsel Fonksiyonlara Faydası)

Şimdiye kadar yapılan ceviz tüketimi araştırmaları arasında en kapsamlısı Kaliforniya Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi. Bu araştırma sonucunda; günde 1 avuç ceviz hafızayı etkili e velirgin bir şekilde kuvvetlendirdiği net olarak tespit edildi.

Kaliforniya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışan Lenore Arab isimli doktorun önderliğinde gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya göre, ceviz tüketimi hafıza, konsantrasyon ve bilgi işleme hızı testleri dahil olmak üzere bilişsel fonksiyon testlerinde kişinin performanslarını etkiliyor. Bilişsel fonksiyon, etnik kökene, cinsiyete ve yaşa bakılmaksızın ceviz tüketen her yetişkinde artıyor.

Cevizin Hafızaya Etkisi İle İlgili Yapılan En Kapsamlı Araştırma

Yapılan araştırma ile ilgili olarak Dr. Arab şu sözleri aktardı:

Araştırma neticelerinin size bu şekilde basit bir öneriyi sunması her gün karşılaştığımız bir sonuç değildir. Her gün atıştırmalık anlamında ya da 1 öğünün parçası olarak bir avuç ceviz yemek, bilişsel sağlığınızı kuvvetlendirir; ayrıca Alzheimer hastalığının gelişmesinin yavaşlatılması, hatta önlenmesi konusunda yararlı etkileri olur.


-------- Sponsorlu --------

Bilişsel Hastalıklar

Nüfus yaşlandıkça, Alzheimer ve bunama gibi hafızayı etkileyen hususlar daha fazla endişe kaynağı olduğunu görüyoruz. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 2012 yılında paylaştığı bir makaleye göre, dünya genelinde her sene ortalama 7.7 milyon kişi demans hastalığı ile karşılaşıyor. Dünya genelinde demansla yaşam süren kişilerin sayısının ise 35.6 milyon olduğu düşünülmektedir.

Ülkemizde ise, 65 yaş üzerindeki nüfusun oranının % 8 olduğu düşünüldüğünde, 400 bin kişinin Alzheimer hastalığından muzdarip olduğu yapılan tahmin arasındadır. Bu rakamın 2030 senesi itibariyle 2 katına çıkacağı ve 2050 yılından sonra 3 katından daha fazla olacağı öngörülmektedir. Bu ciddi bir rakamdır ve en aza indirilmesi için tüm gayretlerimizi toplum olarak göstermeliyiz.

Ceviz ile Bilişsel Fonksiyonların Korunması

Cevizin özünde bilişsel fonksiyonlarımızın korunmasına destek olacak bir takım aktif bileşenler bulunur. Bunlar arasında, cevizin yüksek antioksidan içeriği (3.7 mmol/ons), 7 ayrı mineral ve vitaminlerin bileşimi ile beraber cevizin beyin ve kalp üzerinde yararları bulunan bitki esaslı omega 3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit (ALA) kaynağını ciddi oranlarda (2.5 gram/ ons) içermesi yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir