Alzheimer’ı Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?

Alzheimer’ı Önlemek İçin Tavsiye ve Yapılması Gerekenler

Alzheimer hastalığı belirtileri 20 yıl önce kendini gösteren ve günümüzde yaşlıların %32’sinde görülen yaygın bir hastalıktır. Geri dönüşümü olmaya hastalıklardan bir tanesidir. Bu nedenle zaman çok geçmeden genç yaşta yapacağınız bazı uygulamalar sayesinde alzheimer hastalığına yakalanma riskinizi en aza indirebilirsiniz.

Alzheimer Hastalığına Yakalanmamak İçin Ne Yapılmalı?

Düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Yapılan araştırmalara göre düzenli egzersiz alzheimer hastalığına yakalanma riskini %50 azaltıyor. Haftada en az 150 dakika egzersiz yapmalısınız. Eğer yeni başlıyorsanız yüzerek veya yürüyerek başlayabilirsiniz. Özellikle ağırlık çalışmaları ve kardiyo hareketleri beynin sağlığının korunmasında etkili olmaktadır.

Sosyal olmak, yeni insanlarla tanışmak dış dünya ile bağını koparmamak ta alzheimer hastalığına yakalanmamak için önemli bir faktör. Özellikle yaşlandıkça kabuğunuza çekilmek yerine yeni ortamlara girmeye ve yeni insanlarla tanışmaya gayret göstermelisiniz.


-------- Sponsorlu --------

Beslenmenize önem verin. Şeker, beyaz un, pirin. makarna gibi yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçının. Bu tür gıdalar kan şekerinde yükselmelere yol açar ve beyinde iltihap oluşmasına neden olabilir. Sıklıkla Omega-3 tüketin. Yeşil çaya mutlaka öğün aralarında yer verin.

Beyin egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin. Zihninizi zinde tutacak aktiviteler yapmaya çalışın. Örneğin birşeyler ezberlemeye çalışın. Yeni birşeyler öğrenin, Kitap, gazete dergi okuyun yada stratejik oyunlar oynayın. Bulmaca, zeka oyunları gibi zihinsel egzersiz yapacak oyunlar oynayın.

Düzenli olarak uyumayı ihmal etmeyin. Uyku probleminiz varsa gün içerisinde şekerleme yapmaktan kaçının ve akşam olmasını bekleyin. Her gün düzenli bir uyku rutini oluşturun. Bu sayede biyoloji saatinizi ona göre ayarlamış olacaksınız.

Sizi strese sokacak ortamlardan ve kişilerden uzak durun. İç huzurunuzu besleyecek aktiviteler yapın. Dua edin, meditasyon yapın veya bir yürüyüşe çıkın.

Tüm bunların dışında sigara ve alkol tüketen kişilerde alzheimer hastalığı daha fazla görülmektedir. Bu nedenle sigara ve alkol tüketmeyin veya en aza indirin. Kilonuzu kontrol altına alın. Fazla kilolu kişilerde de alzheimer hastalığı daha fazla görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir