Tüketilmesi Gereken Besinler

Tüketilmesi Gereken Sağlıklı Gıdalar

Sağlıklı yaşamak için ilk önce yenen gıdaya dikkat etmek lazımdır. Yenilen gıdanın hem ilaç niteliğinde olmaması hem de iyi gıda olarak bilinen yiyeceklerden olması önemlidir.

İyi gıda olarak bilinen gıdalardan ekmek, et ve tereyağı birinci sırada yer almaktadır.

İyi gıda olarak başta ekmek gelmektedir. Ekmek konusu tıp kitaplarında önem verilen bir konudur.

Ekmek en iyi gıdalardandır ve nitelikleri de iyi olması gereklidir.

En iyi ekmek temiz, iyi, diğer tohum karışmamış ve buğdaydan yapılan beyaz ekmektir. Fakat beyaz ekmek derken bugünkü gördüğümüz beyaz ekmek değildir. Sarı buğdaydan yapılan beyaz ekmek olması gereklidir.

Buğdayın nasıl seçileceği, nasıl dikilip nasıl toplanacağı, nasıl öğütülüp un yapılacağı önemlidir. Özenle öğütülen buğday ince elekten elenerek kepeğinden ayrılmalıdır.

Kepekli ekmek tavsiye edilmez. Beyaz un ılık su ile yoğrulmak ve kararınca tuz koyulmalıdır. Mayası olunca dikkatle parçalara ayrılarak ekmek yapılmalı ve dikkatle pişirilmelidir.

Şartlara uygun olarak pişen ekmek soğuduğu zaman beden için çok yararlı hale gelmektedir.

Bu şartlarda pişirilen ekmek koyun eti kadar yararlıdır; kan yapar.

İyi gıdanın İkincisi etlerdir. Et vücut için en yararlı gıdalardan biridir. Etlerin sağlık için en iyi olanlarını şu şekilde sıralayabiliriz; Birinci sırada erkek koyun eti gelmektedir. Daha sonra sırası ile sütten kesilmemiş buzağı, kuzu ve oğlak etleri insan tabiatı için makul, iyi gıdalardandır.

Etin iyi olması için ilk önce hayvanın huysuzlukla ve öksüzlük­le büyütülmemiş olmasına dikkat çekilir.

Uzak yerden sürülüp kahır­la gelmiş ise bir kaç gün dinlenmeden kesilmemesi gerekmektedir.

Kesilecek hayvan dövülüp kahır görmüş ve bilgisiz çobanlar elinde yaramaz ot otlayıp eti harap olmuş olmamalıdır.

Hayvanlar da insanlar gibi bir psikolojiye sahiptir. Psikolojisi sorunlu insan nasıl yetersiz ise; psikolojisi bozulmuş hayvanın eti de yiyene yarar yerine zarar verir.

Ayrıca hayvanın çok zayıf ve çok yağlı da olmaması gerekmektedir. İyi et için hayvanın kesildiği bıçak bile önemlidir; kör bıçakla kesilmemesi gerekmektedir.

Kesilen hayvanın derisi derhal çıkarılmalı, hayvanın içindeki ve karnındakiler derhal boşaltılmalıdır ki kokusu ete geçmemelidir.

Koyun, kuzu, oğlak etlerinden sonra gelen iyi etler; İyi beslenmiş tavuk, keklik ve sülün etleridir. Balık etinin iyisi tatlı su balığıdır. Temiz topraklı, taşlı akarsularda tutulan küçük balıkların etleri de iyi etler arasındadır, tercih edilir.

Yukarıdaki biçimde yetiştirilen ve kesilen etlerin de iyi olan ve tercih edilmesi gereken kısımları vardır; Etlerin iyisi kemiğe yapışmış olan etlerdir.


-------- Sponsorlu --------

Hayvanın çok hareket eden kısımlarının etleri iyidir; böyle kısımlar semiz olmaktadır.

Hayvanın kol ve bacak tarafındaki etlerden sonra boyun eti iyidir. Hayvanın yan yatması da hareket sayılır bu yüzden kaburga tarafı da iyi ettir.

Bütün bu şartlara uygun olan etler vücut için çok faydalıdır. Ancak dikkati çeken şey böyle bir etin değerinin bile ekmekten daha aşağıda olmasıdır.

Osmanlı doktorlarına göre aynı ölçüde yalnız bir buçuk et bir ekmeğin kuvvetini verir.

Ekmek ve etten sonra gelen iyi gıda ise tereyağıdır. Sadeyağ da tereyağının eritilmesi ile sütünün ayrılması ile hazırlanmıştır. Sütten yada yoğurttan yapılmış tereyağı beden için yararlı gıdaların başında gelmektedir.

Tereyağının hemen yanı sıra yumurta da yer almaktadır. Yumurta da iyi gıda olarak kabul edilen besinlerdendir; tek şart rafadan yumurta olması gereklidir. Bunlar iyi ve hafif gıdalardandır.

Meyvelerden iyi gıda olarak kabul edilen sadece üzüm ve incirdir. Bu iki meyve insan tabiatına uygun olup bedenin kuvvetini artırır ve onu besler.

Ancak bunlar için de özel şartlar vardır. Yaş meyve olarak üzüm için olgunlaşmış, iyice olmuş, sonra toplanmış ak, büyük taneli, sulu ve tatlı üzüm olması tavsiye edilir. Yalnız şartı toplandıktan sonra birkaç gün bekletilmiş olması gereklidir. İncir için istenen şart ise tamamen olgunlaşmış, iyice olmuş incir olmasıdır.

Bu şartlardaki üzüm ve incir insan tabiatı için en yararlı iyi gıdalardandır.

Taze meyvelerden nar da iyi gıdadır. Ancak nar mayhoş olmalıdır. Tatlı yada ekşi nar iyi değildir. Ne çok ekşi, ne de çok tatlı olmalıdır.

Narın arkasından elma ve armut gelmektedir. Elma tadı olmalı fakat çok hafif ekşisi de olması gereklidir. Armut ise yumuşak ve sulu olmalıdır.

Bütün meyveler mevsiminde yenmelidir. Meyveler konusu ile ilgili en önemli husus ağacından toplandığı zaman hemen yememektir.

Birkaç gün bekletip öyle yenmelidir.

İyi gıdalardan olup, yukarıda saydığımız gıdaların peşinden gelen gıda baldır.

Bal; ak bal ve ateş görmemiş olması gereklidir. Petekten taze olarak alınmış bal iyidir.

Baldan sonra iyi gıda sırasında kurutulmuş yemişlerden kızıl üzümle kabuğu soyulmuş badem ve kuru incirle ceviz içi tavsiye edilir.

İyi gıdalar acıkıldığı zaman vaktinde yenmelidir. Acıkıldığı zaman iyi gıda bulunmazsa çaresiz diğer gıdalar yenilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir