Tokluk Hissi Veren “inülin” Maddesi

İngiliz bilim insanları, besinlere eklendiğinde tokluk hissi veren bir madde oluşturdu.

Yağ asidi propiyonatın tokluk hissi verdiğini tespit eden bilim insanları, bu maddeyi iştahı denetleyen hormonların salgılanması için kalın bağırsağa sokabilmek amacıyla bitkilerde bulunan “inülin” isimli doğal bir karbonhidrat ile birleştirdi.

İlk deneyde bir takım gönüllü kişilere tek başına inülin, bazılarına ise yeni tasarlanan ve IPE olarak isimlendirilen madde verildi. Katılımcılar açık büfeden diledikleri miktarda yemede özgür bırakıldı. IPE verilen gönüllülerin % 14 az yemek yediği gözlemlendi.


-------- Sponsorlu --------

İkinci deneyde fazla kilosu olanlardan toz durumunda inülin veya IPE’yi her gün yemeklerine 1 kaşık eklemeleri istendi. 24 haftanın ardından IPE’yi yemeklerine ekleyenlerin daha az kilo aldığı tespit edildi.

Sonuçları “Gut” isimli yabancı dergide yayımlanan çalışmaya imza atan bilim insanları, propiyonat tarzı moleküllerin, iştahı denetleyen hormonlarının salgılanmasını tetiklediğini yalnız tasarlanan maddenin kuvvetli etki sağlaması için çok yüksek seviyede lif tüketilmesi ve her gün kullanımı gerektiğini vurguladı.

Ayrıca bilim insanları, tadı kötü olması sebebiyle bahse konu maddeyi ekmeğe ve meyve suyuna eklemeye çalıştıklarını açıkladı.

3 YORUM

  1. Pingback: İnsan Gözü Neden Sararır | Bilgi Doktoru

  2. Pingback: Yasaların Olmadığı Tek Şehir: Kalifornia –

  3. Pingback: Chia Çekirdeği, Kinoa ve Karabuğday » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir