Balkabağı Neye İyi Gelir

Balkabağı kış mevsiminde vazgeçilmez meyvelerinden bir tanesidir. Yararlarını saymakla bitiremeyiz. Bünyesinde nişasta, şeker, yağ, çinko, magnezyum, beta karoten, A,B ve C vitaminleri, aminoasitler ile alkoloidler bulunur.

Zayıflama ve Kabızlık İçin Balkabağı

Bedenin herhangi bir yerinde meydana gelen iltihabın iyileşmesini sağlar. Lif içeriği yüksek olması sebebiyle zayıflama diyetlerinde uzun müddet tokluk hissi sağladığı için zayıflamaya katkı sağlar. Sindirim sistemi sorunu yaşayan insanlarda yüksek lif içeriği vasıtası ile kabızlığı engeller.

Balkabağının Çekirdeğinin Faydaları

Balkabağı ve çekirdeğinde bulunan A ve E vitaminleri vasıtası ile bilhassa göz sağlığında etkilidir. 1 bardak pişmiş balkabağında 11,7 mg, 1 bardak pişmiş havuçta ise 6,6 mg Alfa karoten bulunur.


-------- Sponsorlu --------

Prostat İçin Bal kabağı Yararları

Balkabağının çekirdeğinden çıkarılan kabak çekirdeği ekstresi prostat sağlığı için lazım olan mineralleri bünyesinde bulundurur. Erkeklerde sık sık görünen prostat sorunlarında, prostat büyümesini önlemek için kullanılır. İdrar söktürücü özelliği vasıtası ile vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.

Kanser İçin Balkabağı

Hem Alfa hem de beta karoten seviyesi hiçbir sebzede bulunmadığı kadar balkabağında bulunur. Karoten içeriği fazla besinlerle beslenmenin kanserle mücadelede ciddi rolü bulunur. Bilhassa mide, prostat ve lenfomalara karşı karotenlerin koruyucu olduğu bilinmektedir.

Balkabağının Güzelleştirme Özelliği

Pişmiş Balkabağını püre haline getirip içine bir miktar bal ile biraz süt katarak macun biçiminde yapıp 15 dk yüzünüze uyguladığınızda bünyesinde bulunan vitamin ve mineral vasıtası ile derinin yenilenmesine ve nem kazanmasına yardım eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir