Çip Bebek Nasıl Olur

ÇİP Bebek Nasıl Yapılır

Türk bilim insanlarının geliştirdiği ‘hücre ayrıştırıcı çip’ bebek sahibi olmak isteyen çiftlere umut oldu. Bioteknoloji sektöründe teknoloji de satmaya başlayan ülkemizde üretimi yapılan çipler, ABD başta olmak suretiyle bütün dünyaya ihraç ediliyor.

Harvard Tıp Fakültesi-MIT Sağlık Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Utkan Demirci’nin geliştirdiği, tüp bebek merkezlerinde seçilen spermlerin kalitesini çoğaltarak daha iyi tüp bebek çalışmalarının meydana gelmesini sağlayacak ‘hücre ayrıştırıcı çip’ üretimi Türkiye’de başlatıldı.

KOSGEB’in desteği sayesinde İzmir’de üretilen çipin, tüp bebek tedavisinin başarılı olmasını artıracağını vurgulayan Op. Dr. Selçuk Yıldız, çip programıyla büyük ölçüde başarı sağlandığını bildirdi.

Dünyaya Teknoloji Satmak

Ülkemizin Amerika başta olmak suretiyle dünyaya teknoloji satmaya başladığını da vurgulayan Op. Doktor Selçuk Yıldız şu şekilde konuştu: “Biz Türkiye’yi seven insanlar olarak hep Türkiye’nin yurtdışından ürün ithalat etmesinden rahatsızdık. Ancak bugün bu çalışmalar vasıtası ile sanırım yavaş yavaş biz de bazı ileri teknoloji ile bilgi birikimi gerektiren ürünleri yurtdışına göndermeye başlayacağız.


-------- Sponsorlu --------

Bu çipler dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de bu kullanıcıların hizmetine sunuldu. İstanbul, İzmir, Doğu Anadolu’da çoğu merkez ürünlerimiz kullanılmaktadır. ABD’de başta olmak suretiyle Rusya’da Avrupa’da, Orta Doğu’da çoğu merkezde kullanılmaya başlandı.

Çip Bebek Eğitimi

Çiplerin üretiminin yapılmasının öncesinde Amerika’dan Utkan Demirci’nin öğrencilerinden uygulamalı eğitim aldıklarını açıklayan Op. Dr. Selçuk Yıldız, “Ben ve ekibim, tekrar tekrar eğitildik. Fakat enteresan olan şu ki aradan 1 – 2 sene geçmesinin ardından Ar-Ge yapılan ürün ile kutuya girmiş satılabilir ürün arasında değişiklikler olmaya başladı. Bu sebeple geçtiğimiz yaz bu iş tersine döndü.

Oradan bir takım arkadaşları buraya alarak sürecin nasıl işlediği konusu ile ilgili onlara eğitim vermeye başladık. Bu da çok memnuniyet verici, yüzümüzü güldüren bir durum oldu” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir