Gendeki Mutasyon Sonucu Göğüs Kanseri Tedavisi

Üçlü Negatif Göğüs Kanseri

Cambdrige Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada “üçlü negatif göğüs kanserine” sebep olan yeni bir gen keşfedildi. BCL11A adlı genin göğüs kanseriyle ilişkili olduğu tespit edildi.

angelina-jolie-sarimsak-cayi-diyeti

 

Göğüs Kanserinde Yeni Buluş

Bilim İnsanları gendeki mutasyon sonucu meme hücrelerinin kanser hücreleri gibi davranmaya başladığını fark etti. Genin aktivitesinin kısıtlandırılması neticesi ise bu kanser çeşidinin iyileşmeye başladığı belirlendi.

Gogus Kanseri Neden Olur?


-------- Sponsorlu --------

Kısa bir zaman önce yapılan araştırmalar BRC1 ve BRC2 isimli iki genin göğüs kanserinin ailevi tipinden sorumlu olabileceğini göstermiştir. Şişmanlık, erken menarş ve çocuk doğurmamış veya geç doğurmuş olmak ihtimali arttırmaktadır.

Erkeklerde de kadınlar kadar fazla olmasa bile görülme ihtimali mevcuttur. İstatistiklere göre her 9 kadından birinde yaşamının herhangi bir döneminde göğüs kanseri oluşmaktadır.

30 yaşın ardından risk çoğalmaktadır. Göğüs kanseri tanısı konulan kadınların yaklaşık yaşı 60 olarak bilinir. Gelişmiş ülkelerde daha fazla, az gelişmiş ülkelerde ise daha nadir görülmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalarda beyazlarda görülme oranı beyaz olmayan ırklardan daha çok olduğu anlaşılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir