Pankreas Kanserine Yeni Virüslü Tedavi

Pankreas Kanseri Tedavisinde Hangi Virüs Kullanılıyor

Pankreas Kanseri için herpes simplex  isimli bir virüsden elde edilen başka bir virüs ile tedavi yöntemi bulundu.

Bilim İnsanları Pankreas kanserinin tedavisinde çığır açacak yeni bir buluşa imza attı.

bulasici-virus-bakteri

Herpes Simplex Virüsü Pankreas Kanserine Umut Oldu

Pankreas kanserinin tedavisine çığır açacak bir araştırmaya imza atan Bilim insanları bir virüsü değişikliğe uğratarak yalnızca pankreas kanseri hücrelerini yok etmeyi başardı.


-------- Sponsorlu --------

Fransa Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırmaları Enstitüsü’nden (Inserm) bilim insanlarının sadece kanser hücrelerini yok etmesi amacıyla değişikliğe uğratılan bir virüsle yaptığı çalışmanın neticeleri tedavi için umut verdi. Laboratuvardaki çalışmalar, herpes simplex ismi verilen virüsten türetilen bu virüsün sağlıklı hücrelere zarar vermeksizin pankreas kanseri hücrelerinde çoğaldığını ve bunların çoğunu yok ettiğini ispatladı.

Bilim insanları, daha sonra değişime uğratılan bu virüsü tümörlü kişilerin hücrelerinin nakledildiği farelere 1 doz enjekte etti. Kemoterapiyle uygulanan bu tedavinin ardından tümörlerin çok küçüldüğü fark edildi ve ciddi yan etkilere de rastlanmadı.

Araştırmanın neticeleri Inserm’in internet sitesinde yayımlandı. Pankreas kanseri, kanser çeşitlerinin en öldürücü olanları olarak biliniyor. Teşhisin ardından hastaların dörtte üçünden fazlası 1 sene içerisinde yaşamını yitiriyorlar.

1 YORUM

  1. Pingback: Fazla Kırmızı Et Yemek Kanser Yapar mı? » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir