Soğuk Havalarda Cilt İçin Karpuz Çekirdeği Yağı

Karpuz Çekirdeği Yağı Cilt Bakımında Çok Etkili

Uzmanlar soğuk kış günlerinde çatlayan kuruyan elleriniz ve yüzünüz için karpuzun çekirdeğinin yağını kullanmamızı önerdi.

Soğuk havalarda genellikle ellerimiz ve yüzümüzde çatlaklar meydana gelir, soğuk hava cildimize zarar verir.

Karpuz Çekirdeği Yağı Nerede Satılır

Karpuzdan elde edilen çekirdeklerin yağı çıkarılarak piyasada satılmaktadır. Aktarlardan ve şifalı ot satan dükkanlardan kolaylıkla elde edebilirsiniz.

karpuz-cekirdegi-yagi-ilaci


-------- Sponsorlu --------

Karpuzun Çekirdeğinin Yararları

Karpuzun kendisi kadar çekirdeği de şifa verici özelliklerle sahiptir. Ülkemizin bilhassa Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin gibi şehirlerinde sıkça, tuz ile kavrularak bildiğimiz ayçekirdeği yada kabak çekirdeği olarak tüketilmektedir. Eğer bu illerimize uzak yada yaşadığınız şehirde yok ise kendiniz evde hazırlayabilir yada karpuzla birlikte çekirdeklerini de yemek sureti ile yararlanabileceksiniz.

Ancak şuan bulunduğumuz mevsimin kış olması nedeniyle yenilebilecek karpuz bulmak epey zor olsa gerek. Bu sebeple daha çok çekirdeğini elde etmeye çalışın.

Serinletici özelliği ile bildiğimiz karpuz bu yönünün haricinde başka yararlara da sahip. Kışın biraz zor olsa da yaz aylarında kolay elde edilebilen, ucuz ve enfes bir karpuz, vücudu temizleyip sıhhat verir.

Fazla miktarda lif, B ve C vitaminleri açısından zengin olan karpuzu aç olduğumuzda yemek daha yararlıdır. Yemeğin üzerine yenmesinin hazımsızlık yapacağı hususunda uzmanlar uyarıyor. Tatlı olan kırmızı kısmının yenmesinden ziyade beyaz kısmı daha yararlıdır.

 

5 YORUM

  1. Pingback: Soğuk Hava Zayıflatırmı » Bilgi Doktoru

  2. Pingback: Kanser Yapan Ağda » Bilgi Doktoru

  3. Pingback: Ultherapy Yöntemi 10 Yaş Gençleşme » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir