Soğan ve Sarımsak Kokusuna Kesin Çözüm

Sarımsak ve soğan kokusuna karşı ne yapmalı

Soğan ve sarımsak yedikten hemen sonra dişlerimizi fırçalamak veya bazı besinler tüketmek ağzımızda oluşan o kötü kokudan kurtulmanıza yardım eder.

Soğan ile sarımsak yemeklere ve salatalara kusursuz bir lezzet katsa da ağız kokusuna yol açtığı için genelde uzak durmaya çalışır insanlar.

İşte vücudumuz için çok değerli olan bu besin maddelerinin kokusundan kurtulmak için uygulayabileceğimiz teknikler…

Sarımsak veya soğan yedikten sonra ağız kokusunu gidermek için;

– Ağız kokusunun en bilinen tekniği bir miktar taze maydanoz yemektir. 1 bardak naneli çay veya nane yaprakları da yararlı olacaktır.

– Patates püresi, mantar ve havuç da sarımsağın kötü kokusunu gideren besinlerdir. Bu sebeple restoranda veya evde sarımsaklı bir yemeğin yanında bu besin maddelerini tüketebilirsiniz.

– Sarımsak kokusundan kurtulmanın en pratik yöntemi güçlü nane aroması içeren sakızları çiğnemektir.

– 1 bardak yeşil çay soğan kokusundan kurtulmanıza yardımcı olur.

– Hardal sosu yemek sarmısak ve soğan kokusunu gidermenin başka kolay yöntemidir. Hardal sosunun sert aroması soğan kokusunu kamufle eder.


-------- Sponsorlu --------

– Limonata içmek veya birkaç parça limon çiğnemek de kokuyu giderecektir. Fakat limonatayı evinizde hazırlarsanız dişleriniz için daha yararlı olacaktır. Çünkü hazır satılan limonatalarda fazla oranlarda şeker ve koruyucu madde bulunuyor. Sağlık açısından hazır limonataları Bilgi Doktoru olarak tavsiye etmiyoruz.

– Süt de soğan kokusunu giderebilir.Sütün yağ içeriği kötü nefese sebep olan soğanlardaki kükürdü yok eder.

– 1 bardak suyun içine 1 tatlı kasığı kadar karbonat atarak karıştırınız. Daha sonra karışımı ağzınızda çalkalayarak içiniz.

Diş Fırçanızı Yanınızdan Ayırmayın

Çantanızda küçük bir diş fırçası ve diş macunu kesinlikle bulundurmalısınız. Yoğun geçen ve planlamanın çok mümkün olmadığı günlerde akşamın nerede biteceği bazen belli olmayabiliyor. Ofiste çalışırken birden kendinizi bir yemekte bulabiliyorsunuz. Ya da arkadaşlarla çıkılan yemekte soğan veya sarımsak yemek zorunda kalabilirsiniz. İşte böylesi durumlarda lavaboya giderek 2 dakikanızı diş fırçalamaya ayırmak kendinizi rahat hissettirecek ve ağzınızın kokmasını engelleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir