Robot Protez Kol

2 kollu bulunmayan bir vatandaşa robot protez kol takıldı!

İlk Robot Protez Kol

ABD’nin Colorado bölgesinde yaşayan ve 2 kolu olmayan Leslie Baugh’a beyni tarafından kumanda edilebilecek protez kol takıldı.

Amerika Birleşik Devletlerinde 40 sene önce geçirdiği bir elektrik kazasında iki kolunu da kaybeden Leslie Baugh, geçirdiği özel bir tedavi sürecinin sonrasında düşünerek istediği hareketi yapmasına imkan tanıyan protez kollarına kavuştu.

Düşünce Komutu İle Robot Protez Kol Operasyonu

 

Baugh, Washington’da yer alan Johns Hopkins Üniversitesi Hastanesi‘nde yürütülen tedavide önce kaslarının tedavisi için özel bir operasyon geçirdi. Ardından protez kol takılan Baugh, böylece her iki kolunu da rahatlıkla kullanarak günlük hayatını sürdürebilecek.


-------- Sponsorlu --------

Johns Hopkins Hastanesinde operasyonu yürüten Albert Chi, yapılan operasyonun tıbbi bir işlem olduğunu vurgulayarak, “Onarılan sinirlerle elleri ile kolları hareket edebilecek. Mevcut sinirlerin tedavisi ile beyin tarafından kontrol edilen ve üst kol bölgesinde protez cihazlara gereksinimi olan insanları tedavi edebilme imkanı sağladık” dedi.

Diğer yandan Baugh, geçirdiği operasyonun sonrasında omuz hizasında eş zamanlı denetimi sağlayan operasyon geçiren ilk hasta olarak kayıtlara geçti.

Robot Protez Kol Operasyonları ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir