Kemik Kırık Tedavisinde Bor Nitrür

Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ile Yeditepe Üniversitesinin ortak çalışmalarında yürütülen bilimsel araştırmada, “bor nitrür“ün ilaç kullanmadan ve enfeksiyon ihtimali taşımadan kemik kırılmasını % 50 daha erken tedavi edildiğini belirlediler.

AÜ Materyal Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuran Ay, 1996 senesinden beri borun 250 bileşenden biri olan “bor nitrür” ile araştırmalarını devam ettirdiğini ifade etti.

Kemik Kırık İyileşmesinde Bor Nitrürürün Rolü

“Bor Nitrür”ün doğada olmayan bir bileşik olduğunu vurgulayan Ay, 2012 senesinde Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zekai Halıcı yönetiminde “Kemik Kırık İyileşmesinde Bor Nitrürürün Rolü” isimli çalışmaya başladıklarını belirtti.

Bor Nitrür Ne İşe Yarar

 

Yaptıkları araştırmalar neticesinde bor nitrürün kemik kırıklarının tedavisinde büyük bir etki gösterdiğini vurgulayan Ay, şu şekilde açıklama yaptı:


-------- Sponsorlu --------

“Kemiklerin antibiyotik ve öteki ilaçları kullanılmadan daha süratli iyileşmesine imkan tanıdık. Yaptığımız araştırmalara ve elde ettiğimiz istatistiklere göre kırığın iyileşme süresi % 50‘den daha çok azaldı.

Başarılı bir biçimde, hiç enfeksiyon yaşanmadan iyileştiği belirlendi. Bilhassa sporcu yaralanmaları ve kısa süreli çıkılan kayak tatillerinde ortaya çıkan yaralanmalar bakımından bu araştırmanın oldukça önemli olduğunu düşünmekteyiz.”

Çalışmanın 2015 senesinde tamamlanacağını bildiren Ay, konuyla ile ilgili Türk Patent Enstitüsü’ne müracaat yaptıklarını da bizlere belirtti.

Türkiye’de yapılan bor nitrür çalışmaları ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

3 YORUM

  1. Pingback: Bel Fıtığı İçin Koltuklu Yeni Alet Tedavisi | Bilgi Doktoru

  2. Pingback: Kadınlarda Kalçada Kırılma » Bilgi Doktoru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir