Mide Ülseri Belirtileri Nelerdir

Midenin herhangi kısmında görünen yara manasına gelmektedir. Ülserde bazı durumlarda yaşamsal riskler meydana gelebilir.

Mide ülserleri genelde açlık durumlarında meydana gelen ağrı biçiminde kendini belli etse de artık şişkinlik haricinde hiçbir şikayeti bulunmayan hastalar da bile ülser olabileceği biliniyor. Bu yönden tedaviye cevap alınamayan kişilerde ülser ihtimali kesinlikle düşünülmelidir.

 

Mide Ülseri İçin Ameliyat Gerekir mi?

Eskiden ülser için ameliyat olmak gerekirdi. Fakat günümüzde ülser hastaları ameliyata ihtiyaç kalmadan ilaç yardımıyla tamimiyle iyileştirilebilmektedir. Sadece ülsere bağlı kanama görülürse ve kanama tedavi yöntemiyle önlenemezse veya ülser delinmiş ise ameliyat şarttır.
Ülserin en çok sebebi fazla asit salınmasıdır.

 

Helicobacter Pylori Faktörü

Diğer yandan hem asit salınımını artırarak hem de direk olarak etkisiyle ülser oluşmasında sebep olan Helicobacter Pilori önemli faktördür. Fakat bilhassa Türkiye’de hemen hemen bireylerin yüzde 90’nından mikrop bulunduğu için ve tedavi edilse dahi ilerde tekrar bulaşma ihtimali yüksek olduğu için sadece ülseri ya da şikayeti olan kişilerde Helikobakter Pilori tedavi edilebilmektedir.


-------- Sponsorlu --------

 

Ülser mikroplarının mide kanserine yol açtığı düşünülür. Fakat bireylerin büyük çoğunluğunda olması sebebiyle gerçekten kanser hastası yapıp yapmadığı net bir şekilde ifade edilememektedir. Fakat her ihtimale karşın risk faktörleri içerisinde sayılır.

 

Bir takım ülserler bilhassa midenin üst yerlerinde bulunan ve 2 santimden büyük ülserlerin kanser olma ihtimalleri bulunduğu için bütün mide ülseri tedavi edildiklerinin ardından endoskopiyle iyileştiklerinin teyit edilmesi gerekmektedir.

 

Eskiden ülser hastalarına çok farklı diyetler verilmekteydi. Bulunduğumuz dönemde ülserli hastalara genel tavsiyeler haricinde hiçbir yiyecek yasaklanamaz. Tavsiyelerin en başta düzenli yemek yeme ve mideyi fazla doldurmamak gelmektedir. Fakat ülseri bulunanların kesinlikle ağrı kesici veya kan sulandırıcı ilaç kullanmamaları aksi taktirde kanama veya delinme yapacağının farkında olmaları gerekmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir