Mide Fıtığı ve Reflü Ameliyatı Olanların Yorumları

Mide fıtığı diye yorumladığımız şey aslında hekimler arasında da biraz yanlış bilinen konudur. Günümüzde endoskopi yapılan birçok kişide mide fıtığı bulunduğu yorumlanmaktadır.

Bu yazımızda Mide Fıtığı ve Reflü ameliyatı konusu ile alakalı bilmeniz gerekenleri siz değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaştık.

Halkımızca mide kapakçığı olarak adlandırılan şeyin açık olması mide fıtığı şeklinde değerlendirilir.

Halbuki bu doktorların basit anlaşılması amacıyla ifade ettikleri ancak işin aslında eksik bir anlatım şeklidir.

Mide-yemek borusu bileşiği aslında karın boşluğu içerisindedir. Gögüs kafesimizle karın boşluğunu ayrı tutan bir diyafram kası bulunur. Bu kasın üstünde yemek borusunun geçiş kanalı bulunmaktadır. Bu kanal geniş ise ve mide-yemek borusu bileşiği kanaldan yukarı çıkmaktaysa buna mide fıtığı diyebiliriz.


-------- Sponsorlu --------

Mide Fıtığının Sebebi Nedir?

– Mide Fıtığının sebebi henüz bilinemiyor. Fakat mide fıtığı olan hastalarda reflü de pek fazla görülmektedir. Mide ilaçlarının daha çok ve daha uzun bir müddette kullanımı gereksinimi doğmaktadır.

Mide Fıtığı İle Reflü Ameliyatlarının Yorumlanması

Halkımızca yine fıtık ameliyatı olarak anılan ameliyat işin gerçeğinde fıtık ameliyatı değil reflü ameliyatıdır. Bu ameliyatta fıtık düzeltilmemektedir. Fıtığın meydana gelmesine bağlı olarak çok görünen reflü iyileştirilmeye çalışılır. Mide – yemek borusu bileşiğinin daraltılması mide fıtığı ameliyatı olarak yorumlanabilir.

Reflü ameliyatları mide fıtığı olmasa bile yapılır. Çünkü şikayetlere sebep olan ve zarar veren mide fıtığı değil reflü durumudur.

Yukarıda anlatılan Mide Fıtığı ile Reflü Bileşkesi ile ilgili bilgi ve tecrübelerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

1 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir