Listerine (Ağız Gargarası) ile Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir

Ağız gargarası olarak kullandığımız listerine ile ayak bakımınızı yapabilir, Topuk çatlaklarına karşı oldukça etkili sonuçlar alabilirsiniz…

Suna Dumankaya – Topuk Çatlakları ve Ayak Bakımı
Bilgi Doktoru – Özellikle son zamanlarda ayakta çok kalma ve kadınların topuklu ayakkabıyı daha fazla tercih etmesinden dolayı topuklarda çatlamalar ve kurumalar daha fazla görülmeye başlamıştır. Topuklu ayakkabı ile tüm gün ayakta kalanlar kadınlar için ayak bakımı da önemli bir yere sahip olmaya başladı. Sadece kadınlar değil erkeklerinde önemli bir problemi olmuştur. Peki ayakta oluşan bu kuruma ve çatlamalar en kısa zamanda nasıl tedavi edilir.

Güzellik uzmanı Suna DUMANKAYA’nın sizlere özel paylaştığı evinizde kolaylıkla hazırlayacağınız bu karışım kısa zamanda en etkili sonucu vermektedir.

Topuk Çatlaklarını Gidermek İçin Malzemeler:

Listerine (Ağız Gargarası)
Sirke
Sıcak su


-------- Sponsorlu --------

Topuk Çatlakları için Listerine Formülünün Hazırlanması:

Bir bardak suyun 4 te 1 ‘i kadar yani 50 ml listerin, yine 4 te biri kadar sirke ve bir bardağın yarısı kadar sıcak suyu karıştırıyoruz. Yani tamamı 1 bardak ediyor. Malzemeleri bu oranlarla karıştırdıktan sonra elde edeceğimiz bu karışımı ayaklarımızı sokabileceğimiz bir kaba boşaltıyoruz. Sonrasında ise 10 dakika boyunca ayaklarımızı bu karışımın içinde bekletiyoruz. 10 dakika sonrasında ayaklarınızı bu karışımdan çıkardığınızda ölü deriler ayağınızdan kolaylıkla çıkacaktır.

yumusacik-ayaklar-icin-listerine-yontemi

Topuk Çatlakları Neden Olur, Nasıl Geçer, Ne iyi gelir?

Özellikle cildi kuru insanlarda daha fazla karşılaşılan bir sorundur. Soğuk ve nemli havalarda oluşması daha muhtemel bir durumdur. Sedef, egzama ve ayak mantarı gibi hastalıkların sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Aşırı terleme ve çok sık kapalı ayakkabı giyilmesi sonucu daha çok oluşur.

Ayrıca aşırı kilo, şeker hastalığı, ter bezlerinin düzensiz çalışması ve çok sık arkası açık ayakkabı tercih edilmesi de topuk çatlaklarına neden olmaktadır.

Düzenli olarak çorap giyilmesi çatlakların oluşmasını önleyecektir. Yaz aylarında çorap giyilmemesi sebebiyle yatmadan önce ayaklarınıza vazelin sürmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir