Beyaz Saçlar İçin Kür Tarifi

Değerli hocamız Prof. Dr. Ahmet Maranki’nin ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın saç beyazlığını giderme veya farklı bir ifade ile beyaz saçları tekrar eski rengine döndürmenin sırları bizleri çok heyecanlandırdı.  İşi gücü bırakıp, hemen klavyeye sarılarak, bilmeyen okurlarımızı da haberdar etmek için harekete geçtik.

Günümüzde büyük küçük hepimizin problemi haline gelen saç beyazlamasına karşı şimdiye kadar hiç mücadele etmedik çünkü nasıl yapacağımızı ya bilmiyorduk ya da ütopik çözüm yöntemleri duyuyorduk.

Şimdi ise, saç beyazlamasına  bitkisel çözüm sunan bu 8 formül ile hepimiz deneme şansını yakalayacağız. Sizler de bu 8 formül içerisinden kendinize en uygun olanı, elinizde bulunan veya temin edebileceğiniz malzemelere göre seçerek evinizde kolaylıkla deneyebilirsiniz.

Saç Beyazlamasına Karşı Yapabileceğiniz Bitkisel Çözümler;

Formül 1 : Yeşil Kurutulmuş Ceviz Kabuğu

Kaynayan 1 litre suyun içine 5 adet cevizin kurutulmuş yeşil kabuğu eklenir ve sadece 5 dakika kaynatılır. Elde edilen bu ceviz kabuğu çayı ile saçlar her gün saç diplerine masaj yapılarak yıkanır. Bu çay saçta kalır ve durulanmaz. Bu uygulamaya 21 gün devam edeceksiniz. Kişisel farklılıklarımızı da hesaba katacak olursak bazılarımız için uygulama süresini uzatmak gerekebilmektedir.

Formül 2: Keten Tohumu ile Saçlara Doğal Rengini Kazandıran Karışım

Malzemeler:

200 gram keten tohumu yağı

4 adet orta boy limon

3 ufak diş sarımsak

1 kilo bal

Yapılışı:

Sarımsakları ve bütün limonları, bir blender içerisinde koyarak güzelce karıştırın. Limonları blender içerisine koymadan önce, sadece 2 tanesini soymanız gerektiğinin de altını çizerek hatırlatmak isterim.

Ardından, keten tohumlarını ve balı ilave edin, yeniden karıştırın. Karışımı cam bir kavanoza koyun, kapağını güzelce sıkı bir şekilde kapatın. Bu karışımı buzdolabınızda muhafaza edebilirsiniz.

Uygulanışı:

Karışımdan, öğünlerden 30 dakika önce, 1 yemek kaşığı tüketeceksiniz. Ancan unutmayınız ki mutlaka tahta kaşık kullanmanız gerekiyor! En uygunu, karışımdan günde 3 defa almaktır.

Formül 3: Soğan, Sarımsak, Yumurta Sarısı ve Zeytinyağı

Malzemeler:

1 adet orta boy soğan ,

5 diş Sarımsak ,

1 adet yumurtanın sarısı,

1 yemek kaşığı zeytinyağı .


-------- Sponsorlu --------

Nasıl Hazırlanır;

Soğan ile sarımsak güzelce ezilir ve bir kap içine yumurta sarısı ile zeytinyağı eklenerek krem kıvamına gelene kadar karıştırılır. Bu karışım saçlara sürülür ve 1 saat bekletilir. 1 saat geçmesinin ardından ılık su ile masaj yapılarak temizlenir. Saçlarınızın beyazlaması son bulana kadar haftada sadece 1 defa yapılması tavsiye ediliyor.

Formül 4: Taze ceviz Kürü

Taze yeşil cevizin dış kabuklarını az su ile haşlayın, içerisine ısıtılmış yarım kahve fincanı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı kuru maya ilave edin ve saçınız da bekletin. Ardından ılık suyla yıkayın .

Formül 5: Gül Yaprağı Yöntemi

Gül yaprakları temiz, havadar bir yerde kurutulup ardından yakılır ve bir kül elde edilir. Bu külün içine badem yağı ilave edilerek lapa kıvamına getirilir. Hazırlanan lapa ile saçlar haftada 1 defa ovuşturularak yıkanır ve ardından durulanır.

Formül 6: Çay ve yeşil ceviz kabuğu

Ceviz kabukları yeşil haldeyken çay ve suyla beraber kaynatılıp içine badem yağı eklenir ve bu bileşimle saçlar gün aşırı yıkanır. Bu karışımın saç bakımı ve saç beyazlamasında etkili olduğu belirtilmektedir.

Formül 7: Kına Yaprağı Posası

Kına yaprakları kurutularak un haline getirilir. 15 dakika suda kaynatılıp ince bir süzgeçle süzülür. Üstte kalan posa yatmadan önce saçlara sürülür. Sabah olunca ılık suyla durulanır.

Formül 8: Suna Dumankaya Tarifi ile Saç Beyazlamasına Ceviz Kürü

Güzellik Uzmanı Suna DUMANKAYA’nın anlatımı ile Beyazlayan Saçları Koyulaştırmak (eski rengine çevirmek) için kullanılan bir kürü daha aşağıda paylaşmak istiyorum.

Suna Dumankaya, beyaz saçlar için ceviz kürü kullanılmasını öneriyor.

– Cevizin yeşil kabuklarını döverek püre haline getirin ve bir miktar ceviz yaprağını yarım litre kadar suda kaynatıp 20 dakika demledikten sonra süzün ve püre haline getirdiğiniz ceviz kabuklarından 1 kaşık ilave edin.

– Elde ettiğiniz bu karışımı saçlarınıza sürerek 1 saat kadar bekleyin ve daha sonra ılık su ile masaj yaparak temizleyin. Beyaz saçlar için ceviz kürünü haftada 1 defa uygulayın. Kısa zaman içinde göreceksiniz ki beyaz saçlar koyulaşmaya başlayacaktır.

15 YORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir