Kış Ayları İçin Uzman Tavsiyeleri

Kış aylarında sağlık açısından dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bilmeniz gerekenleri Bilgi Doktoru sitenizde sizler için paylaştık.

Bu mevsimin tabiatı soğuk ve nemlidir. Bu mevsimde vücuda bal­gam hıltı hakimdir. Kışın sindirim kuvvetli olmasından çok yemek yemeli ve çok spor yapılmalıdır.

Soğuk Havanın Yararları

Kış mevsimi doktorların sevdiği bir mevsimdir. Soğuk hava bedeni dinlendirir, hazmı kolaylaştırır ve yüzün rengini yerine getirir, insan vücudunun içi kış mevsiminde ve ilkbaharın ilk günlerinde sıcaktır.

Bu nedenle kışın kuvvetli gıdalarla beslenilebilir. Bedeni kızdırıcı yiyecekler yenilebilir.

Kışın oldukça önemli bir neden olmazsa insan hasta olmaz. Fakat kış mevsiminde hava soğuk ve nemli olmasından balgami karakterdedir, balgam hıltı kuvvetlidir. Dikkat edilmediği taktirde balgamı hastalıklar belirir.


-------- Sponsorlu --------

Nezle, öksürük ve bel ağrısı sıkça rastlanan hastalıklardandır. Yiyecek olarak balgam hıltı doğuracak yiyecekler yenmemelidir.

Kışın Zararlı Gıdalar

Taze balıklar, süt, yoğurt ve ayran bu karakterdedir ve kışın az yenmelidir. Soğuk su içmemeli, sıcak tabiatlı yiyecekler yenmelidir.

Eğer hasta olunursa ilk önce hemen vücudu temizleme işlemine başlanmalıdır. Kış mevsiminde kusmakla temizlenmek yerine müshil­le zararlı maddelerden kurtulmak gerekmektedir.

Bu mevsimde müshil içerek temizlenmek; kan aldırmak yada lavman kullanmaktan iyidir. Soğuk havalarda kan aldırmak tavsiye edilmez.

Kışın Sağlıklı Yaşamak ile ilgili görüş ve önerilerinizi siz de değerli Bilgi Doktoru okurlarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile alakalı sorularınız varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarız. Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir