Hazır Meyve Suyu Zararları

Prof. Dr. Canan Karatay Kutu Hazır Meyve Sularının Çok Zararlı olduğunu ve içinde kimyasal maddelerin bulunduğunu, en sağlıklı meyve suyunun ise zeytinyağı olduğunu açıkladı…

Karabük Üniversitesi’nde dinleyicilerine konferans veren Prof. Dr. Canan Karatay, şeker ve insülinin, karaciğer yağlanmasına yol açan temel faktör olduğunu, çocukları gazlı ve şekerli içeceklerden korumak gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Canan Hoca, “Çocukların alkolüdür kutu ve taze meyve suları” dedi.

Canan Karatay, Karabük Üniversitesi Bilimtey Kulübü tarafından 6’ncısı düzenlenen Uluslararası Bilim Günleri’ne katıldı.

Hamit Çepni Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansta konuşan Karatay, öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü. Tamamen dolan salonda yer bulamayan pek çok öğrenci Karatay Hocayı yere oturarak dinledi.

Birçok hastalığın nedeninin vücuda giren şekerin sebep olduğunu dile getiren Prof. Dr. Karatay, “Şeker ve insülin ikilisi karaciğer yağlanmasını başlatan temel etkendr Bakın 12-13 yaşındaki çocuklara, tüm vücutları bitmiş durumda. Artık bu yaşlardaki çocuklarda meme büyüklüğü görüyoruz. Amerika’nın da bizim de en ciddi problemlerimizden biri olarak karaciğer yağlanması görüyoruz” dedi.

Şekerli Gazlı İçeçelerin Zararları

Çocukları, gazlı ve şekerli içeceklerden korumak gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Karatay, şu şekilde konuştu:

“Bu yaşlardaki çocuklar alkol mü içiyor? Biz tıpta okurken karaciğeri yağlandıran alkoldür, biradır diyorduk. Her türlü ekmek, karbonhidratlar, gazlı ve şekerli içecekler, tatlandırıcılar diyabet hastalığı, kalp krizi sebebidir. Meyve şekeri fruktozdur ve en tehlikelisidir. Karaciğeri yağlandırır. İşte çocukların alkolü budur, meyve şekeridir. Çocukların alkolüdür, kutu ve taze meyve suları.”


-------- Sponsorlu --------

En Sağlıklı Faydalı Meyve “ZEYTİN

Zeytinin en sağlıklı meyve olduğunu ve günde 30-40 adet yenilmesi önerisinde bulunan Prof. Dr. Karatay, zeytin yağının da en sağlıklı meyve suyu olduğunu söyledi.
Bilim insanları son yaptıkları araştırmalarda hazır paket halinde satılan meyve sularında bol katkı maddesi, früktoz ve kimyasallar olduğunu belirtti. Früktoz, kan şekerini çok hızlı yükselten ve pankreası, böbrekleri yoran bir madde. Bu madde ile çeşitli kimyasalların birleşmesi meyvemsi bir tat yaratırken, kanser başta olmak üzere pekçok hastalığa karşı bizi savunmasız bırakıyor.

Avustralya’da ortalama 2.200 kişinin yemek yeme alışkanlıkları incelediğinde ortaya daha ilginç bir sonuç çıkıyor. Elma, lahana ve brokoli suyunu taze sıkıp içenlerde  tümör gelişimi yavaşlarken, hazır meyve suyu içenlerde tümör oluşumu hızlanıyor. Buna göre günde 3 bardaktan fazla meyve suyu içenler, bağırsak, rektum ve mide kanserine yakalanmakta daha çok risk taşıyorlar. Hazır meyve sularında bulunan yüksek früktoz ve glikoz, normal şekerden  çok yüksek değerdedir. Şeker, tümörlerin gelişimini ve büyümesini sağlamaktadır. Ayrıca kullanılan aroma ve kimyasallar sebebi ile C vitamini, lif ve antioksidanlar tamamiyle kaybolmaktadır.

Tüm bunlara rağmen bilim insanları uyarıyor, gazlı ve kolalı içecek tüketmektense meyve suyu içmek daha iyidir. Çünkü gazlı içeceklerin zararı, hazır meyve suyundan şüphesiz ki çok daha fazladır. Uzmanlar, meyvenin taze olarak sıkılması ve yenilmesinin çok yararlı olduğunu da açıkladı. Meyvenizi sıkar sıkmaz içmenin de vitamin ve mineral bakımından çok daha faydalı olduğu ifade ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir